لوازم جانبی پمپ - pump accessories
لوازم جانبی پمپ - pump accessories

لوازم جانبی پمپ

تجهیزات جانبی پمپ‌های خانگی

پمپ، تنها یک وظیفه بر عهده دارد و آن هم، انتقال انرژی به سیال و افزایش فشار آن است. ممکن است برای سیستم‌های بسیار ساده، یک پمپ بتواند نیاز کاربر را برطرف کند اما عوامل بسیاری وجود دارد که می‌توانند عمکلرد سیستم پمپاژ را با مشکل مواجه کنند. برای هر یک از این مشکلات، تجهیزات جانبی طراحی شده‌اند تا قابلیت اطمینان سیستم را بالا برده و عملکرد آن را بهینه‌ کنند. در ادامه، رایج‌ترین تجهیزاتی را که در کنار پمپ به کار می‌روند، بررسی می‌کنیم.

مخزن آب:

 

مخزن آب

استفاده از یک مخزن آب قبل از پمپ در دو مورد ضروری است. مورد اول، شرایطی است که قطعی مکرر آب وجود دارد و مورد دوم، دبی پایین ورودی آب به ساختمان است. در این حالت‌ها، می‌توان آب ورودی به ساختمان را در مخزن، ذخیره کرد و در موقع نیاز با استفاده از پمپ به محل موردنظر انتقال داد. مهم‌ترین سؤالی که وجود دارد، اندازه‌ی مخزن آب موردنیاز برای یک سیستم است. این عدد تنها وابسته به شرایط است. ممکن است در برخی از مناطق، تنها چند ساعت در روز جریان آب وجود داشته باشد. در این حالت، میزان نیاز یک روز خانه به آب باید محاسبه شده و با اعمال ضریب اطمینان، اندازه‌ی مخزن انتخاب شود.

شیرها:

شیر یک طرفه

اتصال شیرهای یک‌طرفه در ورودی و خروجی پمپ می‌تواند از بازگشت سیال در جهت مخالف جلوگیری کند. در حالتی که پمپ کار می‌کند، چنین اتفاقی نمی‌افتد ولی درصورتی‌که پمپ به‌صورت خودکار خاموش شده یا برق ساختمان قطع شود، در صورت نبود این شیرها، آب به سمت مخالف باز خواهد گشت. علاوه بر شیرهای یک‌طرفه، توصیه می‌شود شیرهای اطمینان نیز در ورودی و خروجی پمپ برای بستن سریع خط لوله در هنگام تعمیرات و موقعیت‌های ضروری نصب شوند.

سوئیچ فشار و مخزن انبساط:

سوئیچ فشار و مخزن انبساط آب

اگر در یک سیستم آب‌رسانی خانگی از سوئیچ فشار و مخزن انبساط استفاده نشود، با کوچک‌ترین استفاده از آب در هر کاربردی، پمپ شروع به کار کرده و هنگام بستن آب، خاموش خواهد شد. این روشن و خاموش شدن مکرر باعث می‌شود که طول عمر پمپ به‌شدت کاهش یافته و مصرف انرژی نیز بیشتر از حد معمول شود. مخزن انبساط مانند یک منبع ذخیره‌ی انرژی عمل کرده و پمپ را برای مدتی به کار می‌اندازد. انرژی سیال در این مخزن به‌صورت هوای فشرده جمع شده و تا میزان مشخصی، فشار سیال بالا می‌رود. پس‌از اینکه فشار سیال به فشار حداکثر رسید، سوئیچ فشار، پمپ را خاموش می‌کند. در این حالت، کاربر می‌تواند بدون روشن شدن پمپ، از آب استفاده کند. پمپاژ آب تا زمانی که هوای فشرده‌ی داخل مخزن به مقدار حداقل می‌رسد، ادامه می‌یابد و در این حالت، سوئیچ فشار دوباره پمپ را روشن می‌کند. با تکرار این روند، پمپاژ آب انجام شده و کاربر می‌تواند به‌راحتی از آب با فشار مناسب استفاده کند.

کنترلر (ست کنترل):

ست کنترل

 

استفاده از این دستگاه ضرورتی ندارد اما برای محافظت و بهبود عملکرد پمپ، توصیه می‌شود که این وسیله نیز به سیستم پمپاژ اضافه شود. کنترلر دارای حسگرهای ورودی متعددی است که دبی، دمای سیال و پمپ، فشار ورودی و خروجی، ولتاژ و جریان ورودی الکتروموتور را دریافت و پردازش می‌کند. درصورتی‌که هر یک از اجزای سیستم دچار مشکل شوند یا جریان سیال مسدود شود، کنترلر این مسئله را متوجه شده و سیستم را خاموش می‌کند. همچنین این دستگاه از کار کردن پمپ بدون وجود سیال که باعث سوختن یاتاقان‌ها می‌شود، جلوگیری می‌کند.

فیلتر:

سیستم فیلتر آب

سیستم‌های فیلتر آب می‌توانند ذرات آلودگی را که قابل دیدن با چشم نیستند از آب جدا کرده و آب خالص را در اختیار شما قرار دهند. انواع مختلفی از فیلترهای خانگی وجود دارد که هرکدام، مناسب برای ترکیب خاص آب یک ناحیه است. استفاده از فیلترها می‌تواند کمک بزرگی به سلامت آب آشامیدنی شما بکند.

پیمایش به بالا