Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
پمپ مگنتی - magnetic-drive-pump
پمپ مگنتی - magnetic-drive-pump

پمپ مگنتی

برندها

ویژگی ها

 • ساخت کشور: تایوان
 • حداکثر فشار: 2.5 بار
 • جنس بدنه: PP – PVDF
 • موارد کاربرد: جهت انتقال انواع اسیدها و بازها ، مواد شیمیایی ، سم ،‌ سیالات خطرناک ، آروماتیک ها ، حلال ها و …

ویژگی ها

 • ساخت کشور: ایتالیا
 • حداکثر فشار: 2.5 بار
 • جنس بدنه: PVDF , PP
 • موارد کاربرد: انتقال انواع اسید و باز ، سیالات شیمیایی ، سیالات با ارزش ، سیالات سمی و …

پمپ مگنتی

پمپ مگنتی (پمپ ضد اسید) چیست؟

پمپ مگنتی (Magnetic Drive Pumps) یا پمپ پلیمری که با نام پمپ ضد اسید، پمپ مغناطیسی و پمپ تزریق نیز شناخته می‌شود، از خانواده پمپ‌های سانتریفیوژ است که برای انتقال انواع سیالات شیمیایی، اسیدی و قلیایی، حلال‌ها و … در فشار و ظرفیت‌های مختلف از میلی‌‏لیتر بر ساعت تا متر مکعب بر دقیقه در صنایع مختلف به کار می‌رود. در این تجهیز صنعتی به جای نیروی مکانیکی شافت، از نیروی مغناطیسی به عنوان عامل محرک پروانه و درنتیجه حرکت سیال استفاده می‌شود.

آهنربای محرک و آهنربای داخلی در این پمپ، سبب ایجاد نیروی مغناطیسی بین شافت الکتروموتور و پروانه می‌شود و یک محفظه بدون آب‌بند ایجاد و از نشت سیال‏ به بیرون از پمپ جلوگیری می‌کند. با توجه به نگرانی‌ها و الزامات سخت ‏گیرانه سازمان‌های بین‌‏المللی محیط زیست، پمپ‌ مگنتی امکان انتشار سیال‌های خطرناک‏ به خارج را نمی‌دهد و مطابق با استانداردهای لازم عمل می‌کند. این پمپ‌ها به دلیل سادگی، در زمان تعمیر و نگهداری برای جایگزینی آب‌بندها و مقابله با نشتی‌های خطرناک صرفه‌ جویی می‌کنند.

پمپ ضد اسید معمولا از متریال‌هایی با استحکام و مقاومت دمایی و فشاری بالا ساخته می‌شوند و با دو قطعه متحرک که امکان استهلاک آنها از بقیه قطعات بیشتر است، احتمال خرابی کمی دارند و پاسخی برای قابلیت اطمینان و آلایندگی حداقل هستند.

پمپ مگنتی کالمو سری mx

(یک نمونه از پمپ مگنتی ساخت شرکت Calmo سری MX)

نحوه عملکرد پمپ مگنتی:

در پمپ‌ مگنتی، بر خلاف پمپ‌های سانتریفیوژ معمولی بین الکتروموتور و پروانه اتصالی به صورت مستقیم وجود ندارد. این پمپ‌‏ها دارای دو محفظه متحد المرکز خارجی و داخلی دارای آهنربا هستند که یکی در قسمت عقب به شافت الکتروموتور و دیگری در قسمت جلو بر روی شافت داخلی به پروانه متصل است. این دو مجموعه به وسیله یک آب‌بند استاتیکی، پوسته یا دیافراگم از هم جدا شده ‏اند که مانع نفوذ سیال به قسمت بیرونی می‌شود.

با راه اندازی موتور پمپ و گردش شافت آن، آهنربای بیرونی یا آهنربای محرک شروع به چرخش می‌کند و باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی در حال چرخش می‌شود؛ این امر سبب به حرکت در آمدن محفظه داخلی و در نتیجه چرخش پروانه در اثر جاذبه و دافعه مغناطیسی یا به عبارت دیگر کوپلینگ مغناطیسی می‌شود. با حرکت پروانه پمپ ضد اسید، نیروی گریز از مرکز ایجاد می‌شود و همین نیرو باعث می‌شود سیال از طریق ورودی به مرکز پروانه وارد شود. حرکت سیال در حین چرخش به وسیله پره‌‏های پروانه باعث ایجاد فشار تخلیه می‌شود و پره‏‌ها، سیال را به سمت درگاه خروجی هدایت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: انواع پمپ بشکه کش

برش شماتیک پمپ مگنتی

(برش شماتیک از روبروی پمپ مگنتی)

اجزاء پمپ مگنتی:

مثل هر پمپ دیگری، پمپ مگنتی نیز به منبع انرژی نیاز دارند که معمولا یک الکتروموتور است و با توجه به محدودیت توان در اثر کوپلینگ مغناطیسی در این تجهیزات صنعتی، تا 400 کیلووات توان را می‌پذیرند.بدنه پمپ ضد اسید دربرگیرنده قطعات پمپ است و معمولا فلزی (چدن، فولاد، برنز، تیتانیوم) یا غیر فلزی ( شیشه، سرامیک و …) است. دهانه خروجی این پمپ‌ها نیز به صورت فلنج یا رزوه است که بر اساس نوع کاربری مشخص م‏ی‌شود.

کوپلینگ مغناطیسی و انتقال گشتاور از موتور به پروانه وظیفه آهنرباهای بیرونی و داخلی است. لازم به ذکر است آهنربای محفظه داخلی یا آهنربای متحرک که در معرض سیال پمپ شونده قرار دارند، با نوعی رزین محافظ پوشانده می‌شوند یا آنها را در یک محفظه مقاوم در برابر خوردگی مانند پلی پروپیلن، PVDF (پلی وینیلیدین فلوراید)، ETFE یا فولاد ضد زنگ قرار می‌دهند.

پروانه مبدل انرژی است و دارای پره‏‌هایی است که وظیفه انتقال نیروی گریز از مرکز به سیال را دارد و سبب حرکت سیال از خارج به داخل پمپ و افزایش فشار آن و خروج از پمپ می‌شود. در انتخاب جنس پروانه باید دقت شود تا جنس آن از نظر مقاوم بودن به خوردگی، سایش و دما مناسب باشد.

بیشتر بخوانید: کاربرد پمپ پریستالتیک

قطعات پمپ مگنتی

(قطعات اصلی در پمپ ضد اسید)

کاربرد پمپ ضد اسید:

به طور کلی پمپ مگنتی برای پمپاژ سیالاتی که ماهیت خورنده داشته باشند یا نشت آن به بیرون از پمپ پر هزینه یا برای اپراتور یا محیط زیست خطرناک باشد، کاربرد دارند. مانند :

 • انواع اسیدها و سیالات داغ و مواد خورنده مانند اسید هیدروکلریک، اسید سولفوریک و …
 • مواد شیمیایی سمی
 • سیالات قابل اشتعال مانند انواع سوخ‏ت‌ها
 • انواع سیالات بدبو و گاز مایع مانند متان
 • سیالات حاوی مواد رادیو اکتیو
 • مواد شیمیایی فرار مانند الکل‏
 • سیالات آروماتیک و کاستیک مانند بنزن، سدیم هیدروکسید و …
 • محلول‌های هالوژنه

پمپ مگنتی فلویمک سری CM4

(پمپ مگنتی فلویمک سری CM4)

برخی از کاربردهای پمپ مگنتی در صنایع و کاربری‏‌های مختلف عبارتند از: ماشین‌های آزمایشگاهی یا تجهیزات پزشکی و داروسازی، صنایع شیمیایی و پتروشیمی، پالایشگا‏ه‌ها، نیروگا‏ه‌ها، تصفیه آب و فاضلاب، سیستم‌های فیلترینگ، مبدل‌های حرارتی، سیستم‌های بازیابی نقره، صنایع گرافیک، فرآیندهای اشعه ایکس و …

مزای پمپ ضد اسید:

پمپ ضد اسید نسبت به پمپ‌های آببندی شده و پمپ گریز از مرکز معمولی دارای چندین مزیت است که مهمترین آنها عبارتند از:

1) این پمپ‌ها به صورت ضد نشتی طراحی شده‏‌اند؛ به این صورت که در طراحی آنها کوپلینگ مغناطیسی باعث حذف آ‏ب‌بند مکانیکی می‌شود و خطر نشت سیالات با ارزش و خطرناک (خورنده یا سمی) را به حداقل می‌رساند.

2) تعمیر و نگهداری کم و طراحی قابل اعتماد از مزایای دیگر این نوع از پمپ‌ها است. چرا که پمپ‌ مگنتی بدون آب‌بند مکانیکی می‌باشد و این امر سبب وجود یک قطعه کمتر برای خرابی و سایش می‌شود که در زمان و هزینه کاربران صرفه‏ جویی می‌کند.

3) وجود یک شکاف کوچک هوا بین آهنربا، موتور و پمپ، باعث عدم تماس فیزیکی این قطعات می‏‌شود و به همین دلیل در این تجهیزات صنعتی مشکل ناهم راستایی و انبساط حرارتی که باعث خرابی می‌شود، وجود ندارد. همچنین به دلیل عدم تماس، سر و صدای کمتری تولید می‌کنند.

4) طراحی این پمپ‌ها برای انتقال سیالات خطرناک به مقررات‌های سخت‎ گیرانه زیست محیطی و ایمنی پایبند است و به همین دلیل خطر جریمه توسط این نهادها کاهش می‌یابد.

5) در این پمپ‌ها، از سیال پمپاژ شونده به عنوان روان‏ کننده و خنک کننده استفاده می‌شود.

معایب و محدودیت ها:

پمپ مگنتی برای پمپاژ انواع سیالات گران قیمت و خطرناک برای محیط پیرامون خود قابل اعتماد و قوی هستند، اما تحت شرایط خاصی دارای محدودیت‌هایی در طراحی هستند که باعث می‌شود برای هر کاربرد ایده‌ آل نباشند.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب بوستر پمپ

معایب پمپ مگنتی

 • پمپ‌های مگنتی برای مایعات تمیز و بدون مواد جامد مناسب‌تر هستند، زیرا وجود مواد جامد می‌تواند به آهنربا بچسبد و عملکرد پمپ را مختل کند و حتی باعث خرابی پمپ شود.
 • پمپ‌های ضد اسید نمی‌توانند شرایط عملیاتی شدید را تحمل کنند. اگر گشتاور اعمالی از قابلیت‌های کوپلینگ مغناطیسی فراتر رود، آهنرباها ممکن است از مجموعه جدا شوند و شفت پمپ بلغزد و باعث توقف شود.
 • کوپلینگ مغناطیسی بزرگ و قدرتمند نه از نظر علمی و نه از نظر اقتصادی به صرفه نیست. همین امر سبب می‌شود که این پمپ‌ها در توان محدودیت داشته باشند.
 • اگر این تجهیزات صنعتی در معرض دمایی بالاتر از توانایی تحمل خود قرار گیرند، آهنرباها خاصیت خود را از دست می‌دهند و کارایی کمتری از خود نشان می‌دهند و ممکن است نیاز به تعمیر داشته باشند. با این حال، بعضی از مدل‌‏ها تحمل 450 درجه سانتی‏گراد دمای کاری را دارند.
 • در پمپ مگنتی، سیال به عنوان روان کننده و خنک‏ کننده پمپ کار می‌کند، بنابراین در صورت کارکرد خشک، بلبرینگ‌ها و اجزای دیگر بیش از حد گرم می‌شوند و در نهایت آسیب می‌بینند. بنابراین این پمپ‌ها توانایی کارکرد خشک را ندارند.

تفاوت کوپلینگ مغناطیسی و آب بند مکانیکی:

به عنوان خلاصه تمام مزایا و معایب پمپ‌های مگنتی، جدول مفیدی برای مقایسه این پمپ‏‌ها با پمپ‌های آ‏ب‌بندی مکانیکی تهیه شده است:

نوع آب‏‌بند مکانیکی کوپلینگ مغناطیسی
آ‏ب‌بندی

به طور کلی آب‌بندی مکانیکی برای جلوگیری از نشتی استفاده میشود ولی با این حال، احتمال آن وجود دارد.

موتور به وسیله کوپلینگ مغناطیسی به پروانه متصل است و احتمال نشتی وجود ندارد.
تعمیر و نگهداری

به دلیل حرکت مداوم قطعات متصل با هم، آب‌بندها ممکن است پس از گذشت زمان فرسوده شوند و احتیاج به تعمیر و تعویض داشته باشند.

حذف آب‌بندها به دلیل استفاده از اتصال مغناطیسی، اصطکاک و سر و صدا را کاهش میدهد. به عبارت دیگر پمپ دارای عملکرد کارآمدتر است.
امکان پمپاژ سیال حاوی ذرات جامدبر اساس نوع پمپ توانایی پمپاژ سیال حاوی ذرات جامد را دارند.

پمپاژ سیالات تمیز و عاری از ذرات جامد برای آنها مناسبتر است.

کارکرد خشکبر اساس تکنولوژی پمپ، میتوانند خشک کار کنند.در صورت کارکرد خشک، بلبرینگ‌ها و دیگر قطعات به دلیل گرمای بیش از حد آسیب میبینند.
توان و گشتاور

به دلیل وجود اتصالات محکم میتوانند گشتاور بالا را تحمل کنند.

گشتاور بالا باعث جدایش قطعات و خرابی پمپ می‌شود.
دمای سیال

توانایی تحمل دمای بالا را با توجه به جنس قطعات به کار رفته در ساخت پمپ دارند.

دمای بالاتر از حد تحمل میتواند باعث از کار افتادن آهنرباها شود.
کاربردکاربردهای مختلف عمومی و صنعتی دارند.برای پمپاژ سیالات خطرناک و گران قیمت مناسب هستند.

قیمت پمپ مگنتی:

شما عزیزان می توانید جهت سفارش و خرید پمپ مگنتی مورد نیازتان همچنین دریافت کاتالوگ و لیست قیمت با کارشناسان شرکت آتور صنعت با شماره 32004-031 تماس حاصل فرمایید.

عنوانقیمت
قیمت پمپ مگنتی VIGORجهت دریافت لیست قیمت با شماره 32004-031 تماس بگیرید.
لیست قیمت پمپ مگنتی کالمو
قیمت پمپ ضد اسید CSE
لیست قیمت پمپ ضد اسید تراندین
قیمت پمپ مغناطیسی ARGAL
لیست قیمت پمپ مغناطیسی فلویمک

نظرات مشتریان

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *