Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
الکتروموتور کولری - cooler-electricmotor
الکتروموتور کولری - cooler-electricmotor

الکتروموتور کولری

برندها

الکتروموتور کولری

الکتروموتور کولری (موتور کولر) چیست؟

امروزه موتورهای الکتریکی یا به‌عبارتی الکتروموتورها جزء لاینفک و ضروری زندگی امروزی بشر در عصر صنعت و تکنولوژی است که نبود این وسیله به معنای فلج شدن کامل صنعت و راکد ماندن تمامی تولیدات صنعتی و نیاز همه جانبه جوامع به اسباب و ادواتی است که محرک و درایور همه آنها الکترو موتورها می باشند.

حتی بنیاد بزرگترین نیاز امروز بشر یعنی برق و تولید آن در نیروگاه‌ها نیز ابرالکتروموتورهایی هستند که یا با نیروی مستقیم آب ذخیره شده در پشت سدها و یا نیروی بخار تولید شده در بویلرهایی است که با انواع سوخت‌های معمول هیدروکربنی یا انرژی هسته ای‌کار می کنند، اگرچه اصول کار آن مولدهای بزرگ الکتریسیته با کار الکتروموتورهای مصرف کننده‌ای که ما امروز در قسمت‌های مختلف واحدهای صنعتی، مراکز خدماتی، اماکن و منازل و حتی وسائل نقلیه می‌ینیم، متفاوت است.

تفاوت عمده و اصلی مولدهای برق که دینام یا ژنراتور نامیده می‌شوند علیرغم تشابه نظری برعکس کار و عملکرد الکتروموتورهاست. ژنراتورها آن دسته از موتورهای الکتریکی هستند که با گردش رتور یا محور متحرک میانی آنها و القاء میدان‌های الکترومغناطیسی به بخش‌های ثابت که از مجموعه ای از سیم پیچ‌ها تشکیل شده برق تولید می کنند اما الکتروموتورها موتورهایی الکتریکی هستند که کار آنها دقیقا بر عکس ژنراتورهاست.

الکتروموتورها با دریافت الکتریسیه و القاء میدان‌های الکترومغناطیسی به شافت ویژه درونی که روتور نامیده می‌شود آنها را به چرخش در آورده و آن نیروی چرخشی یا بطور مستقیم و یا توسط ابزارهای دیگر به نیروی فیزیکی کار تبدیل می‌شوند. امروزه پنکه‌ها، کولرها ، دستگاه‌های لباسشویی و ظرفشویی، چرخ گوشت‌ها و آبمیوه گیری‌ها از عینی‌ترین دستگاه‌ها در منازل و دیگر اماکنی که غالبا با نیروی چرخشی مستقیم الکتروموتورها کار می‌کنند. اگرچه گاه با ترکیب چرخ دنده‌ها و پولی و تسمه‌ها سرعت و قدرت بنا به نیاز هر دستگاه تغییر می کند اما مسلما قلب اینچنین دستگاه ها که همه ابزارها و ادوات جنبی را بکار می‌اندازد همان الکتروموتور است.

بیشتر بخوانید: الکتروموتور دریایی چیست؟

درون یک موتور القایی روتور قفسی

(درون یک موتور القایی روتور قفسی)

لذا موتورهای الکتریکی مهمترین عضو هر وسیله و دستگاه مربوطه است و سیاست طراحی و ساخت اصولی تکنیکی و همچنین کیفیت و مرغوبیت قطعات بکار رفته در آنها بالاترین اهمیت را دارد. الکتروموتورها انواع و مدل‌های مختلفی با کاربردهای مختلف و قدرت و توان متفاوتی دارند که تعدد و تنوع آنها درعرصه عمومی قابل شمارش نیست و هرکدام با توجه به توان و نیروی کار خود برای یک یا چند نوع دستگاه بکار می روند اما همانطور که گفته شد یک الکتروموتور که قلب و مرکز نیروی محرکه یک دستگاه و مخصوصا دستگاه هایی با مورد مصرف طولانی و ساعت کار زیاد هستند بایست بهترین مشخصات و عالی ترین نوع قطعات را دارا باشند تا بتوانند در طی ساعات طولانی کار، دوام و تحمل حد اکثر بار مجاز را داشته باشد.

الکتروموتوری که مراحل طراحی، محاسبات و ساخت اصولی دقیقی را طی نکرده باشد و یا قطعات مرغوب و قابل اطمینانی در آنها بکار نرفته باشد و در آخر مراحل تست‌های متعدد تکنیکی را از تمام جهات در آزمایشگاه‌های علمی مربوطه طی نکرده باشند یقینا موتوری قابل اعتمادی نبوده و در هر دستگاهی که بکار گرفته شود پس از مدتی بسیار کمتر از عمر متوسط خود دچار نقص‌های متعدد شده و یا نهایتا از کار افتاده و بقولی می‌سوزند.

الکتروموتور کولری داخل کولر

این نوع موتورها علاوه بر اتلاف وقت و متوقف ساختن سرویس دهی در زمان لازم، هزینه‌هایی را جهت تعویض یا تعمیر زود هنگام موتور و مخارج تعمیرگاه‌ها را بر مصرف کننده تحمیل خواهد کرد اینکه گاه تعمیر آنها نیز با توجه به عیوب اساسی طراحی و ساخت بی فایده است. معمولا شرکت‌های گمنام و کم سابقه با سرمایه گذاری های محدود و همچنین مدیریت و کارکنان غیر مسئول یا نارسایی‌های علمی و تجربی برای پایین آوردن هزینه تولید و سود بیشتر حتی تست‌های مقدماتی و سطحی هم انجام نمی‌دهند.

امروزه یکی از دستگاه‌هایی که به تعداد بسیار زیاد در کشورهای مختلف استفاده می شوند کولرهای آبی هستند. کولرها امروزه در فصول گرم از ضروری ترین وسایل خنک سازی محیط‌های عمومی، خصوصی و منازل مخصوصا در مناطق گرمسیری می‌باشند. کولرها بنا به نیاز مصرف کنندگان در تامین کولینگ محیط ساعات کاری طولانی دارند طوری که حتی در بعضی مناطق ممکن است در طی تمام مدت شبانه روز روشن باقی بمانند و لازم باشد همچنان بکار ادامه دهند. این بدان معنا است که الکتروموتور کولری در تمام مدت روشن و در حال کار می‌باشد.

الکتروموتور الکتروژن

(الکتروموتور الکتروژن)

کمپانی موتوژن یکی از شرکت‌های مجهز و مجرب ایرانی در تولید انواع الکتروموتورها و الکتروپمپ‌هاست است که نه تنها دارای برندی مشهور و قابل اطمینان در ایران و خاور میانه بلکه در دیگر نقاط جهان است که تعداد قابل توجهی از محصولات آن به کشورهای دیگر صادر می‌شود. یکی از تولیدات این شرکت الکتروموتور کولری با طراحی و قدرت و توان‌های مختلف است. موتوژن از با سابقه ترین شرکت‌های ایرانی در تولید چنین موتورهایی است که از همان ابتدای تأسیس تا کنون با بکار گرفتن بروز ترین دانش و فناوری و پیشرفته‌ترین ابزارهای تولید درکنار سایر تولیدات، عالی‌ترین موتور کولر را بر اساس فناوری‌های لازم تولید کرده و می‌کند.

بیشتر بخوانید: عیب یابی و تعمیر موتور ضد انفجار

موتور کولر موتوژن

(موتور کولر موتوژن)

یک موتور کولر کاملا استاندارد با قابلیت اطمینان زیاد و استحکام و عمر مفید طولانی دارای مراحلی است که شرکت موتوژن از ابتدای کار تا انتها با دانش و دقت فوق العاده همه را دنبال می کند که این کار از مراحل اولیه طراحی و محاسبات توسط مهندسین خبره و با تجربه شرکت آغاز شده و تمام پیش بینی‌ها و محاسبات برای کارکرد اصولی الکتروموتور کولری در شرایط آب و هوایی مختلف و ساعات کار طولانی منظور می‌شود. بعد از طراحی‌های اولیه بهترین نوع آلیاژ مقاوم جهت قسمت فولادی بر اساس محاسبات اولیه و جداول فولادهای آلیاژی مناسب که مهمترین آنها روتور و شافت و بدنه است تعیین می شود تا در مقابل تنش ها و سایش، بهترین کیفیت را دارا باشند.

درپوش‌های آلمینیومی و بوش‌ها نیز که از حساس‌ترین بخش‌های الکتروموتور کولری می‌باشند از مناسب و مرغوبترین مواد آلیاژی لازم انتخاب می‌شوند که عمر طولانی موتور کولر را حتی در شرایط سخت محیطی تأمین و تضمین نمایند. این در پوش‌ها به همراه پره‌های ویژه روتور طوری طراحی شده‌اند که مطلوب‌ترین شرایط تهویه و خنک سازی موتور کولر را فراهم آورند طوریکه موتور در طی ساعات طولانی کار همچنان خنک بماند و به‌عبارتی گرم نکند.

یکی از خصوصیت‌های الکتروموتور کولری موتوژن، بی صدا بودن و عدم لرزش آن است که آن‌ هم بدلیل طراحی و ساختار دقیق شفت و بوش‌های اسفنجی برنزی است که به راحتی، روغن ذخیره در نمدهای اطراف بوش را جذب کرده و علاوه بر کار کردن بی صدا مانع سایش شفت و بوش می‌شود.

در موتور کولر موتوژن بهترین نوع سیم لاکی موجود با قطر مناسب در مرحله طراحی بکار رفته است طوری که برعکس الکتروموتورهای کولری ناشناخته و نامرغوب چه درهوای خشک و چه مرطوب، پوسیدگی و جدا شدن روکش در آن‌ها اتفاق نمی‌افتد. بدنه استاتور الکتروموتور کولری موتوژن از ورقه‌های آهن سیلیس دار مرغوبی ساخته شده که بهترین راندمان تبدیل انرژی و کمترین اتلاف انرژی به حرارت را داراست که خنک ماندن موتور حین کار طولانی یکی از محاسن آن است.

اجزاء الکتروموتور کولری

اجزاء الکتروموتور کولری

بدنه خود موتور و پایه اتصال آن نیز هم جهت تهویه بهتر و مقاومت، چه در طراحی و چه انتخاب مواد از بهترین هاست و با رنگ و روکش پلاستیکی مقاوم در برابر رطوبت کاور شده است.

شرکت موتوژن انواع مختلفی از الکتروموتورهای کولری را با قدرت و توان خروجی خاص خود تولید می کند که همگی دارای استاندارد NEMA-56، درجه حفاظت IP22 برای کار دائم و روش تهویه موثر IC01 می‌باشند. البته این شرکت نوع متفاوتی از موتور کولر‌های مغناطیس دائم درایورداری بنام PM را هم تولید می‌کند که مشخصات آن در پایین مذکور است:

 • الکتروموتور کولری دو سرعته اسپلیت فاز
 • موتور کولر دو سرعته با خازن استارت
 • الکتروموتور کولری اسپلیت فاز پمپ سیرکولاتور
 • موتور کولر دو سرعته خازن دائم-خازن استارت
 • الکتروموتور کولری دو سرعته خازن دائم
 • موتور کولر دو سرعته پرتابل
 • الکتروموتور کولری PM

بیشتر بخوانید: عیب یابی الکتروموتور

الکتروموتور موتوژن سری PM

(الکتروموتور موتوژن سری PM)

PM الکتروموتور کولری مغناطیسی دائم درایودار، تک فاز دارای رده مصرف انرژی IE4 و IE5، قابلیت کارکرد با دور متغیر، راه اندازی بسیار نرم، جریان راه اندازی بسیار کم و گشتاور راه اندازی بالا جهت کارکرد در شرایط سخت، ولتاژ ورودی 175 تا 250 ولت می‌باشد.

قیمت الکتروموتور کولری:

یکی از با سابقه ترین شرکت‌ها در زمینه فروش الکتروموتور کولری شرکت آتور صنعت می‌باشد. شما عزیزان می‌توانید هنگام خرید موتور کولر از مشاوره‌های رایگان تخصصی کارشناسان ما بهره ببرید.جهت اطلاعات بیشتر در این خصوص و دریافت کاتالوگ با شماره تلفن 32004-031 تماس حاصل فرمایید.

عنوانقیمت
قیمت الکتروموتور کولری موتوژنجهت دریافت لیست قیمت با شماره 32004-031 تماس بگیرید.
قیمت موتور کولر الکتروژن

نظرات مشتریان

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *