Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
پمپ کف کش - sump-pump
پمپ کف کش - sump-pump

پمپ کف کش

برندها

ویژگی ها

 • ساخت کشور: چین
 • حداکثر هد: تا 63.5 متر
 • حداکثر دبی: تا 2167 لیتر در دقیقه (130 متر مکعب در ساعت)
 • جنس بدنه: چدن و آلومینیوم، استنلس استیل
 • جنس پروانه: آلومینیوم یا POM، پلاستیک

ویژگی ها

 • ساخت کشور: ایران
 • حداکثر ارتفاع: 90 متر
 • جنس پروانه: استیلموارد کاربرد: جهت فواره ها و آب نماها ، تخلیه مخازن آب ، تخلیه آب چاه و جوی ، آبیاری و …

ویژگی ها

 • ساخت کشور: چین
 • حداکثر ارتفاع: 7 – 33 – 42 – 48 – 57 متر
 • جنس بدنه: pp یا استیل 304 – چدن و استیل – چدن ضد زنگ – پلاستیک – استیل ضدزنگ
 • جنس پروانه: پلاستیک مهندسی PA6 – چدن – آلیاژ چدن سخت با کروم بالا

ویژگی ها

 • ساخت کشور: چین
 • حداکثر ارتفاع: 32 بار
 • موارد کاربرد: جهت انتقال آب گل ، آبیاری کشاورزی ، تخلیه چاه آسانسور ، انتقال آب ، فواره ها و آب نماها و …

ویژگی ها

 • ساخت کشور: ایران
 • حداکثر ارتفاع:  95 – 120 متر
 • جنس بدنه: فولاد ، چدن ، آلومینیوم
 • موارد کاربرد: جهت آبیاری، جهت تخلیه آب چاله آسانسور، سپتینک تانک،‌ فواره و آب نما‌، استخرهای پرورش ماهی و … 

پمپ کفکش

پمپ کفکش چیست؟

پمپ کف‌ کش (Sump Pump) نوعی پمپ گریز از مرکز است که برای حذف آب از طبقه‌ی زیرین سازه‌ها استفاده می‌شود. طرز عملکرد این پمپ شبیه به پمپ‌های گریز از مرکز است، با این تفاوت که پره‌های قسمت دیفیوزر در آن حذف شده‌اند.

عملکرد پمپ کف کش:

پمپ کفکش معمولاً در پایین‌ترین نقطه‌ی یک خانه یا ساختمان قرار می‌گیرد و برای جلوگیری از آب‌گرفتگی پس از طوفان و باران سنگین طراحی شده است.

گودال‌های زیر سازه‌ها آب را جمع می‌کنند. اگر سطح آب به نقطه‌ی مشخصی برسد، این پمپ به‌صورت خودکار شروع به کار کرده و آب را از قسمت پایینی ساختمان به بیرون پمپاژ می‌کند. داخل این پمپ یک الکتروموتور با یک دستگاه شبیه به فن وجود دارد که آب را از لوله به بیرون انتقال می‌دهد. اکثر این نوع پمپ‌ها با برق کار می‌کنند اما تعدادی نیز توان موردنیاز را از طریق باتری تأمین می‌کنند که در هنگام طوفان و قطع برق یک مزیت حساب می‌شود.

ساختار پمپ کف کش

اکثر پمپ‌های کف‌ کش از یک پمپ گریز از مرکز برای انتقال مایع استفاده می‌کنند. با شروع به کار الکتروموتور، ایمپلر یا پروانه‌ی پمپ شروع به دوران می‌کند. با استفاده از نیروی گریز از مرکز و دوران پرسرعت، در قسمت مرکزی پمپ ناحیه‌ی کم‌فشار ایجاد شده و پروانه آب را از قسمت زیرین به قسمت‌های جانبی پمپ هدایت می‌کند. آب به سمت قسمت کم‌فشار رفته و پمپ، آب را به سمت لوله انتقال می‌دهد.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب پمپ آب خانگی

ساختار کلی این پمپ با یک پمپ گریز از مرکزِ متداول کاملاً مشابه است. بزرگ‌ترین تفاوت این پمپ، حذف قسمت دیفیوزر است. در پمپ‌های گریز از مرکز، سیال در خروجی پروانه دارای سرعت بسیار زیادی است و فشار آن نیز پایین است. برای بسیاری از کاربردها، این سرعت بالا و فشار پایین مناسب نیست و باید مقداری از سرعت برای افزایش فشار پمپ صرف شود. برای این کار از پره‌هایی استفاده می‌کنند که به‌صورت ثابت در اطراف پروانه قرار دارند.

سیال با برخورد به این پره‌ها انرژی جنبشی خود را ازدست‌داده و فشار آن طبق رابطه‌ی برنولی افزایش می‌یابد. برای پمپ کف کش با توجه به نوع کاربرد، افزایش فشار لازم نیست و در اکثر موارد تنها چند متر انتقال پمپ به سمت بالا کافی است؛ به همین دلیل در این پمپ دیفیوزر حذف گردیده است.

قطعات پمپ کف کش

دو نوع طراحی متداول برای پمپ کفکش وجود دارد که هر دو ارتفاع 75 تا 90 سانتی‌متر دارند. نوع اول پمپ شناور است که داخل آب قرار می‌گیرد. بدنه‌ی این پمپ اجازه‌ی نفوذ آب به داخل را نمی‌دهد. خود پمپ در قسمت پایینی و لوله‌ی خروجی در قسمت بالایی قرار دارد و یک صفحه‌ی صاف یا شبکه‌ی آهنی از ورود هر نوع زباله جلوگیری می‌کند.

نوع دوم، پمپ پایه‌دار است. در این نوع، پمپ خارج از گودال قرار دارد و حتی زمانی که گودال پر از آب شده، پمپ در آب قرار نمی‌گیرد. لوله‌ی ورودی نیز به پایین‌ترین نقطه‌ی گودال متصل است. این نوع پمپ به دلیل قرار گرفتن خارج از آب صدای بیشتری دارد اما ارزان‌تر از نوع شناور است. 

عملکرد پمپ کف کش

کاربرد پمپ کف کش:

طبق گزارش جامعه بازرسین خانه‌ی آمریکا بیشتر از 60 درصد خانه‌ها در آمریکا دارای رطوبت زیرزمین هستند که باعث آسیب به سازه می‌شود. البته تعداد خانه‌هایی که گاهی دچار آب‌گرفتگی می‌شوند بیشتر از این مقدار است. مقدار زیادی آب برای ایجاد آسیب چند هزار دلاری لازم نیست پس رطوبت طبقه‌ی زیرین می‌تواند سلامت کل ساختمان را تهدید کند. استفاده از پمپ کف کش بهترین راه برای جلوگیری از این مشکلات است.

به‌غیراز استفاده‌ی خانگی، پمپ کف کش در تمام کاربردهای صنعتی و تجاری که نیاز به حذف آب از یک محل مشخص باشد، استفاده می‌شود. 

کاربرد پمپ کف کش

مزایا پمپ کفکش:

 • انتقال آب مؤثر: اگر یک پمپ کفکش به‌صورت صحیح نصب شود، مؤثرترین روش برای حذف آب از زیرزمین برای خشک نگه‌داشتن آن است.
 • قابلیت اعتمادپذیری بیشتر نسبت به سایر روش‌ها: برخلاف باور اکثر مردم پوشاندن دیواره‌ها با پوشش ضدآب هیچ تضمینی برای جمع شدن آب در زیرزمین ایجاد نمی‌کند. هم پوشش و هم دیوارها ممکن است ترک بردارند که آب از این ترک‌ها عبور خواهد کرد؛ بنابراین یک پمپ سالم بهتر از پوشش ضدآب است.
 • توانایی مدیریت دبی زیاد: این پمپ می‌تواند حجم زیادی از آب را جابجا کند. این ویژگی در هنگام بروز طوفان و باران سنگین مزیت بزرگی محسوب می‌شود.
 • طراحی ساده و بروز ایراد کم: طراحی این پمپ بسیار ساده است و به همین دلیل طول عمر بسیار بالایی دارد. این پمپ با نگهداری مناسب و به‌موقع می‌تواند دهه‌ها وظایف خود را به‌درستی انجام دهد.

معایب پمپ کف کش:

 • نیاز به برق: عملکرد پمپ کف‌ کش وابسته به وجود برق است. در مواقعی که طوفان شدید رخ می‌دهد احتمال قطعی برق زیاد است؛ بنابراین در این شرایط احتمال آسیب و خسارت نیز وجود دارد.
 • احتمال ایجاد خطر گاز رادون: ایجاد یک سوراخ در بتن کف زمین برای تعبیه‌ی پمپ، راهی را ایجاد می‌کند که گاز رادون بتواند از خاک به داخل ساختمان نفوذ کند. ازآنجایی‌که گاز رادون سرطان‌زا است، برای تمام ساختمان‌هایی که از این پمپ استفاده می‌کنند ضروری است تا وجود این گاز بررسی شود.
 • ظاهر ناخوشایند: نصب این پمپ یک سوراخ در زمین به‌جا می‌گذارد. وجود یک سوراخ که کثیف بوده و دائماً مقداری آب در آن قرار دارد باعث ایجاد ظاهری نامرتب و ناخوشایند می‌شود.

اجزاء پمپ کف کش:

به‌طورکلی پمپ کفکش از محفظه و موتور تشکیل شده است. محفظه یک جعبه‌ی انحنادار است که در این پمپ وظیفه‌ی دیفیوزر را انجام می‌دهد. درون محفظه یک شفت وجود دارد که الکتروموتور را به پروانه متصل می‌کند. چهار جزء در قسمت پروانه وجود دارند:

 • چشمی، جایی که سیال وارد می‌شود.
 • پره‌ها، قسمتی که سیال را به حرکت وادار می‌کنند.
 • کانال یا پاساژ عبوری، فاصله‌ی بین پره‌ها است که سیال از آن عبور می‌کند.
 • سوراخ مرکزی که شفت به آن متصل می‌شود.

در شکل زیر یک نوع پروانه را مشاهده می‌کنید.

پروانه پمپ کفکش

بیشتر بخوانید: پمپ لجن کش چیست و چه کاربردی دارد؟

پروانه‌ها از نظر طرح، انواع زیادی دارند و تمام این طرح‌ها می‌توانند یک یا دو مکشه باشند. در پروانه‌ی تک مکشه سیال فقط از یک جهت وارد پمپ می‌شود ولی در پروانه‌ی دو مکشه سیال می‌تواند از دو جهت وارد پمپ شود. نوع پروانه را دبی و فشار سیال مشخص می‌کنند.جزء اصلی دیگر پمپ الکتروموتور است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. برخلاف سایر پمپ‌ها، موتور در این پمپ مستقیماً به پروانه متصل است و در داخل محفظه‌ قرار دارد.

مجموعه‌ی آب‌بندی این پمپ چهار جزء دارد. اولین جزء، آب‌بندی اصلی است که اغلب از جنس کاربید سیلیکون، سرامیک یا کاربید تنگستن ساخته می‌شود. این جزء در محفظه و در قسمت چرخان وجود دارد و همراه با پروانه دوران می‌کند. جزء دوم آب‌بندی ساکن است. جزء سوم شامل یک فنر است که همراه با نیروی فشار آب، عمل آب‌بندی را تکمیل می‌کند. آخرین جزء، آب‌بندی الکتروموتور است.

اجزاء پمپ کف کش

زمانی که پمپ کار خود را تمام کرده و خاموش می‌شود، آب موجود در لوله به سمت پایین بازمی‌گردد. این بازگشت ممکن است عملکرد پمپ را با اشکال مواجه سازد. در برخی از پمپ‌های کف‌ کش یک شیر یک‌طرفه وجود دارد که در خروجی تعبیه می‌شود. در صورت تعبیه‌ی این شیر با خاموش شدن پمپ هیچ آبی به داخل پمپ بازنمی‌گردد.

معیار های انتخاب و مشخصات مکانیکی پمپ کفکش:

با توجه به کاربرد زیاد پمپ کف‌ كش در موارد خانگي،‌ معيارهاي انتخاب اين پمپ متفاوت از سایر پمپ‌ها است. در اکثر پمپ‌ها به دلیل کاربرد صنعتی و طولانی‌مدت، انتخاب و محاسبه‌ی کمیت‌های فنی اهمیت زیادی دارد ولی در این پمپ، ویژگی‌ها و گزینه‌های موجود در پمپ معیارهای انتخاب هستند. در ادامه به تعدادی از این موارد می‌پردازیم.

نمای 360 پمپ کفکش

بیشتر بخوانید: کاربرد پمپ مگنتی

1- پمپ دستی یا خودکار:

اگرچه پمپ‌های دستی هم در بازار موجود هستند و قیمت آن‌ها اندکی از پمپ خودکار کمتر است ولی استفاده از پمپ خودکار بسیار راحت‌تر است.

2- توان:

اکثر این پمپ‌ها توان نیم تا یک‌سوم اسب بخار دارند. اگرچه پمپ‌هایی با توان بالاتر موجود هستند، برای کاربردهای متداول رنج توان ذکرشده کافی است.

3- مقدار فشار هد:

فشار هد، ارتفاعی است که پمپ می‌تواند مایعات را تا آن ارتفاع پمپاژ کند. اکثر پمپ‌های کف‌ کش فشار هد در حدود 3 متر دارند.

4- سیستم پشتیبانی و هشدار:

داشتن سیستم پشتیبانی و هشدار می‌تواند در مواقع ایراد یا عدم کار پمپ از خسارت احتمالی جلوگیری کند.

5- مقدار دبی:

یکی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب، دبی مناسب برای پمپ است. اگر مقدار آبی که باید جابجا شود زیاد نیست استفاده از پمپ‌های کوچک‌تر مقرون به‌صرفه‌ است اما اگر خطر بروز سیلاب و طوفان شدید وجود دارد، استفاده از پمپ‌های بزرگ‌تر انتخاب مناسب‌تری است.

تعمیرات و نگهداری پمپ کفکش:

انواع مختلف پمپ کف‌ کش با طراحی‌های مختلف وجود دارد؛ بنابراین بهترین اقدامات لازم برای نگهداری، استفاده از برنامه‌ی تدوین‌شده توسط سازنده است. اگرچه انجمن سازندگان پمپ‌های پساب و کفکش (SSPMA) توصیه‌های زیر را مي‌كنند:

 • ماهانه: اگر پمپ آب ماشین لباسشویی یا ظرف‌شویی را تخلیه می‌کند، تمیزکاری ماهانه‌ی صفحه‌ی پمپ یا ورودی توصیه می‌شود. قبل از شروع فرایند تمیزکاری، باید پمپ از برق جدا شود.
 • سه‌ماهه: به‌غیراز مورد قبل، در بقیه‌ی موارد صفحه‌ی پمپ یا ورودی باید هر سه ماه یک‌بار تمیز شوند.
 • سالانه: علاوه بر موارد قبل باید پمپ هرساله از محل نصب جدا شده و پمپ و گودال تمیز شوند.

پمپ کفکش لئو تکفاز

(پمپ کفکش یک اینچ تکفاز لئو)

همچنین پمپ کف‌ کش نیاز به بازرسی در سطح تخصصی دارد که شامل موارد زیر است:

 • گودال به‌اندازه‌ی کافی باید بزرگ باقی بماند تا پمپ عملکرد درستی داشته باشد. حداقل اندازه‌ی مجاز برای گودال 24 اینچ عمق و 18 اینچ پهنا است.
 • عملکرد شیر یک‌طرفه باید مرتباً بررسی شود.
 • برخی از پمپ‌هایی که در شرایط بد آب‌ و هوایی قرار دارند دارای سیستم انرژی پشتیبان هستند. صحت عملکرد این سیستم نیز باید آزموده شود.
 • عملکرد سیستم هشدار باید بررسی شود تا در صورت خرابی پمپ، از آسیب وارده جلوگیری شود.
 • آب مرتباً در گودال جمع می‌شود و این آب در صورت نداشتن پوشش، تبخیر شده و ممکن است رطوبت حاصل باعث آسیب به سازه‌ها شود؛ بنابراین پوشش گودال نیز باید چک شود.
 • محل تخلیه‌ی آب معمولاً 20 فوت دورتر از ساختمان و در صورت امکان نزدیک به شبکه‌ی فاضلاب عمومی در نظر گرفته می‌شود تا آب تخلیه‌شده بازنگردد. این محل نیز باید بررسی شود.

عیب یابی پمپ کفکش:

باوجوداینکه پمپ کفکش برای استفاده‌ی طولانی‌مدت طراحی شده است، این پمپ نیز یک دستگاه مکانیکی است و ممکن است ایرادهایی هنگام استفاده پیش آید. شناخت این ایرادها و نحوه‌ی برطرف کردن آن‌ها برای استفاده از این پمپ ضروری است. در ادامه تعدادی از این موارد را بررسی می‌کنیم.

 • انسداد لوله یا پمپ:

برای جلوگیری از انسداد پمپ، پمپ‌های شناور در انتهای گودال قرار داده نشوند. همچنین وجود پوشش یا شبکه‌ی فلزی برای جلوگیری از ورود اشیای جامد ضروری است.

 • کلید شناور:

کلید شناور وظیفه‌ي روشن کردن پمپ در صورت بالا آمدن سطح آب را دارد. خراب شدن این کلید در پمپ‌های کف‌ کش یک مشکل متداول است. مخصوصاً در مدل‌های ارزان پلاستیکی این کلید گیرکرده و پمپ یا کار نمی‌کند و یا به‌صورت مداوم کار می‌کند.

 • شیر یک‌طرفه:

اگر شیر یک‌طرفه شكسته شود و يا به هر دليلي كار نكند، آب پمپاژ شده‌ی موجود در لوله به محفظه بازگشته و پمپ دوباره روشن می شود و این عمل بارها تکرار خواهد شد.

 • کارکرد بیش‌ازاندازه:

در برخی از شرایط پمپ به دلیل وجود آب بسیار زیاد، مدت طولانی کار می‌کند. مخصوصاً اگر پمپ توان کمی داشته باشد زودتر دچار آسیب می‌شود. این شرایط باعث کاهش طول عمر قطعات مکانیکی شده و دستگاه فرسوده می‌شود. برای این مورد توصیه می‌شود پمپی باکیفیت‌تر و با توان بیشتر جایگزین شود.

 • عدم پمپاژ باوجود کار کردن پمپ:

این مورد نشان می‌دهد هد فشاری پمپ کمتر از مقدار موردنیاز است. در صورت امکان باید طول لوله‌ی خروج کاهش داده ‌شود و در غیر این صورت باید پمپی با توان بیشتر جایگزین شود.

 • ارتعاش بیش‌ازحد پمپ:

ممکن است به دلیل عبور ذرات جامد و ایجاد نیروی نابالانسی در پروانه، پمپ ارتعاش کند. برای حل این مشکل شبکه‌ی ورودی بررسی شود. همچنین نشتی هوا نیز می‌تواند باعث این مشکل شود که در این صورت آب‌بندی پمپ بررسی شود.

تعمیر پمپ کفکش

فروش پمپ کف کش:

پمپ کف‌ کش یک نوع پمپ گریز از مرکز است که تغییراتی در طراحی آن ایجاد شده‌ است. پمپ‌های گریز از مرکز جزو متداول‌ترین و ارزان‌ترین پمپ‌ها هستند که کاربرهای بسیاری در صنایع مختلف دارند. ازلحاظ کاربرد، پمپی مشابه به‌جای پمپ كفکش استفاده نمی‌شود.

پمپ کف‌ کش پمپی است که به‌طور تخصصی برای حذف آب از طبقه‌ی زیرین ساختمان‌ها استفاده می‌شود. اگر در طبقه‌ی زیرین ساختمان شما نیز رطوبت جمع می‌شود یا هنگام بارش باران و طوفان، آب به طبقه‌ی زیرین سرازیر می‌شود، بهترین راه‌حل برای شما استفاده از پمپ کفکش است. این پمپ کاملاً مؤثر و کاراست، طول عمر زیادی داشته و نیاز به نگهداری بسیار کمی دارد.

قیمت پمپ کفکش:

جهت خرید پمپ کف کش و دریافت کاتالوگ، لیست قیمت و مشاوره تخصصی با کارشناسان فروش شرکت آتور صنعت با شماره 32004-031 تماس حاصل فرمایید.

عنوانقیمت
قیمت پمپ کفکش LEOجهت دریافت لیست قیمت با شماره 32004-031 تماس بگیرید.
لیست قیمت پمپ کفکش Pedrollo
قیمت پمپ کفکش اسپیکو
لیست قیمت پمپ کف کش ابارا
قیمت پمپ کفکش جهان پمپ
لیست قیمت پمپ کف کش لوارا
قیمت پمپ کفکش کالپدا
لیست قیمت پمپ کفکش داب
قیمت پمپ کفکش NC
لیست قیمت پمپ کف کش پنتاکس
قیمت پمپ کفکش لوما
لیست قیمت پمپ کف کش راد
قیمت پمپ کفکش توان تک
لیست قیمت پمپ کفکش کالمو

نظرات مشتریان

 • آریا میرمیریان (خریدار محصول)

  سلام. برای آب نمای تقریبا دائم کار آیا به صرفه هست که به جای پمپ آب نما از یک پمپ کفکش استیل استفاده کنم؟ ارتفاع از محل نصب پمپ حدود 3 متر مدنظرم هست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *