Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
ساید چنل - side-channel
ساید چنل - side-channel

ساید چنل

برندها

ساید چنل (ساید چنل بلوئر) چیست؟

ساید چنل که با نام‌‏های ساید چنل بلوئر، ورتکس پمپ، رینگ بلوئر یا رینگ کمپرسور نیز شناخته ‏می‌‏شود، یکی از تجهیزات صنعتی برای انتقال گاز یا هوا با راندمان بالا و استهلاک کم است. این دستگاه به عنوان دمنده و مکنده به طور همزمان استفاده می‌‏شود. رایج‌‏ترین این تجهیزات صنعتی، توانایی تولید فشار مثبت ۵۰ الی ۷۰۰ میلی بار و فشار منفی ۵۰ الی ۴۵۰ میلی بار و همچنین توانایی تولید دبی ۲۰ الی ۶۰۰ مترمکعب بر ساعت را دارد که با توجه به فشار و دبی مورد نیاز، به یک یا چند مرحله‏‌ای دسته‌‏بندی می‌‏شوند.

 (یک نمونه از ساید چنل بلوئر)

عملکرد ساید چنل بلوئر:

در ساید چنل‏‏‌ بلوئر، معمولا الکتروموتور به صورت مستقیم به محور و پروانه کوپل است و انرژی حاصل از آن، پروانه را به چرخش در می‌‏آورد. گردش پر‏وانه در محفظه باعث ایجاد یک جریان مغشوش هوا یا گاز می‏‌شود و این جریان از طریق مجرای مکش وارد دستگاه می‌‏شود. هوا یا گاز بین پره‏‌های پروانه حبس می‌‏شود و نیروی گریز از مرکز پره‌‏ها، انرژی جنبشی جریان را افزایش و گاز  را در طول کانال فشرده می‏‌کند و جریان منظمی از گاز با سرعت و فشار بالا به سمت خروجی حرکت می‏‌کند.
جریان مغشوش در مکانیک سیالات به حرکت سیال در حالتی اطلاق می‌شود که در آن حرکت ذرات به ‌صورت تصادفی است. بر خلاف جریان آرام که در آن حرکت ذرات سیال به‌شکل لایه‌هایی است که روی هم حرکت می‌کنند، در جریان مغشوش، ذرات سیال در راستای عمود بر مسیر حرکت نیز با هم مخلوط شده و حرکتی تصادفی را ایجاد می‌کنند. برای بدست آوردن میزان توربولانس یا اغتشاش از واحدی به نام عدد رینولدز که پارامتری بدون بعد است، استفاده می‌شود. پدیده توربولانس به صورت خودبخود در ساید چنل اتفاق می‏‌افتد و با ایجاد ساختار گرداب‌ه‏ای بین پره‌‏های پروانه، میزان مکش را افزایش می‏‌دهد.

 (تفاوت جریان آرام و مغشوش)

کاربرد ساید چنل :

ساید چنل برای مصارفی که نیازمند قدرت فشار و خلاء بیشتری نسبت به فن‌‏های گریز از مرکز است، استفاده می‏‌شود. این تجهیزات صنعتی کاربردهای گسترده‌‏ای در صنایع زیر دارد:
صنایع غذایی و آشامیدنی به طور مثال کاربرد در دستگاه شستشوی میوه و محصولات کشاورزی، خشک کردن بطری‏‌ها بعد از شستشو و دستگاه پر کردن بطری و کیسه
صنایع کاغذ و چاپ به طور نمونه استفاده در جابجایی و انتقال کاغذ چاپ شده در ماشین‌های چاپ پیوسته و جدا سازی الیاف کاغذ از بردهای مخصوص تولید کاغذ
صنایع بسته‏‌بندی
صنایع سیمان، آرد و … برای مکش و انتقال پودرها
جاروبرقی‏‌های صنعتی برای مکش و جمع‌‏آوری غبارها و اضافات صنعتی
پرورش ماهی برای هوادهی به آب استخر
صنعت نساجی
صنایع پلاستیک
صنایع پزشکی و داروسازی مانند وکیوم دندانپزشکی
خشک کردن مواد و ماشین‌‏ها به عنوان مثال خشک کردن اتومبیل‏‌ها در کارواش
هوادهی در سیستم‌‏های تصفیه فاضلاب
جکوزی و استخر شنا
سیستم‏‌های انتقال پنوماتیکی
آنالیزگازها
فرآیند اکسیژن دهی در فرآیندهای کشت باکتری
سیستم‌‏های وکیوم مرکزی

اجزا ساید چنل :

ساید چنل‏‌ از چند جزء ساده تشکیل است که هر کدام از آن‏ها وظیفه خاصی دارند و به ترتیب زیر هستند:

پروانه انرژی جنبشی الکتروموتور را به گاز یا هوا منتقل می‏‌کند و اصلی‌‏ترین و حساس‏‌ترین عضو ساید چنل محسوب می‌‏شود. جنس پروانه‏ عموما از آلومینیوم یا فولاد ضدزنگ است.
 پوسته ساید چنل بلوئر محفظه‌ای است که پروانه داخل آن می‌‏چرخد و با توجه به این‏که لقی میان آن و پره‏‌های پروانه نیاز به دقت بالایی دارد، باید از ظرافت در ساخت برخوردار باشد.
 الکتروموتور وظیفه تامین انرژی برای چرخاندن پروانه را بر عهده دارد و بر حسب نیاز در دورها و توان‏‌های مختلفی وجود دارد.
لوله ورودی و خروجی هوا یا گاز محل ورود و خروج هوا یا گاز هستند. برای جلوگیری از ورود ذرات ریز به بلوئر و طول عمر بیشتر دستگاه می‏‌توان از فیلتر هوا در قسمت ورودی استفاده کرد.
علاوه بر قطعات اصلی، از قطعات دیگری مانند یاتاقان‌‏ها و اتصالات ، شیرهای یک‏طرفه، شیر اطمینان، فشار سنج و صدا خفه‏‌کن استفاده می‏‌شود.

مشخصات فنی :

بیشینه فشار خروجی بر حسب میلی‌‏بار (mbar) و دبی یا میزان هوادهی بر حسب مترمکعب بر ساعت (m³/h) یا فوت مکعب بر دقیقه (cfm) ، دو مشخصه‌‎‏ی اصلی هستند.
 منحنی دبی-فشار ساید چنل ارتباط بین دبی و فشار را در این تجهیزات صنعتی مشخص می‌‏کند. با داشتن یکی از مشخصه‌‏ها می‏توان مشخصه دیگر را نیز از منحنی به دست آورد و به این ترتیب نقطه کاری  را تعیین کرد. در حالت کلی فشار خروجی ساید چنل بلوئر با دبی آن رابطه عکس دارد. یعنی با افزایش فشار خروجی، میزان هوادهی کاهش و با کاهش فشار خروجی، میزان هوادهی افزایش می‌‏یابد. توان الکتروموتور و میزان خلاء تولید شده از دیگر مشخصه‌‏های فنی هستند.

بیشتر بخوانید: انواع پمپ وکیوم

مزایا ساید چنل :

از مزایای ساید چنل می‏‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
به دلیل این‏که مکانیزم ساید چنل‏‌ها از نوع دینامیکی است، جریان خروجی بر خلاف دستگاه‏‌های جابه‏‌جایی مثبت، پیوسته و یکنواخت است.
ارتعاشات و سر و صدا این تجهیز صنعتی ناچیز است.
پروانه ساید چنل بلوئر بدون تماس با بدنه و به صورت مستقیم با محور کوپل می‌‏شود. به دلیل عدم اصطکاک تماسی بین پروانه و بدنه، نیاز به روان‏کاری نیست. به همین دلیل تنها هوا یا گاز در دستگاه حرکت می‏‌کند و آلودگی خارجی ناشی از روغن وجود ندارد.
با توجه به عدم وجود اصطکاک بین پروانه و بدنه و عدم نیاز به روان‏کاری،  نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند.
نصب دستگاه در حالت‏‌های مختلف سریع و آسان انجام می‌‏شود.
مجهز به صدا خفه‌‏کن هستند و به همین علت سروصدا و نویز کمی ایجاد می‌‏کنند. سطح صدا با توجه به مدل تجهیز و شرکت سازنده، 80-55 دسیبل است.
طول عمر دستگاه به دلیل طراحی پروانه برای کارایی بالا و محافظت از موتور به وسیله محفظه و هوابندهای محور، طولانی است.

معایب ساید چنل بلوئر :

معایب ساید چنل عبارت است از:
دارای محدودیت فشار مثبت و منفی هستند و در مقایسه با دیگر بلوئرهای گریز از مرکز میزان هوادهی کمتری دارند.
این تجیهزات صنعتی هوا خنک هستند ولی دمای محیط کاری بسیار مهم است و برای جلوگیری از آتش‌‏سوزی، دما نباید از محدوده خاصی فراتر رود.

به طور کلی اگر سایدچنل‌‏‌ها به طور منظم و از نظر فنی سرویس شوند نیاز به تعمیر و نگهداری در آن‏ها کم است. سرویس فنی آن‏ها شامل بازرسی سطح روانکاری، بلبرینگ‏‌ها و پروانه است. با این حال پس از مدتی ممکن است دچار خرابی گردند و احتیاج به تعمیر داشته باشند. شرکت آتورصنعت توانسته است با تقویت بخش کارگاهی و تولیدی خود گامی بلند در جهت تعمیر ساید چنل‌‏ بلوئر ها بردارد و بسیاری از تجهیزات صنعتی را به چرخه کاری خود برگرداند.

برند های معروف سازنده ساید چنل بلوئر :

ساید چنل بلوئر در طیف گسترده ظرفیت‌‏های هوادهی و فشاری با انواع برندهای مختلف سازنده برای کاربردهای گوناگون در صنعت ارائه می‌‏شوند. از مهم‏ترین برندهای آن در بازار ایران می‌‏توان به گرینکو (Greenco)، استریم (Stream)، پالما (Palma)، اس پی سی (SPC) اشاره کرد.
گرینکو از سال 2001 در چین آغاز به کار کرد و هم اکنون با دراختیار داشتن تجهیزات و ماشین آلات تولیدی پیشرفته انواع بلوئر، وکیوم و کمپرسور را تولید می‏‌کند. ساید چنل‏ بلوئرهای گرینکو در سه مدل تک مرحله‏‌ای، دو مرحله‌‏ای و سه مرحله‌‏ای به صورت تکفاز و سه فاز ارائه می‌‏شوند. این تجهیزات صنعتی توانایی هوادهی تا 2500 متر مکعب بر ساعت و توانایی ایجاد فشار در حالت دمش تا 1000 میلی بار و در حالت مکش تا 700 میلی بار را دارند و در اندازه‌‏های 1 تا 4 اینچ قابل عرضه هستند.

(ساید چنل سه فاز بدنه فلزی گرینکو)
استریم یک برند چینی در تولید تجهیزات صنعتی در دنیا است که محصولات خود مانند پمپ‌‏ خانگی، کف‏کش، لجن کش، الکتروموتور، ساید چنل و … را به بازارهای جهانی ارائه می‌‏کند. ساید چنل بلوئرهای استریم با سایز 1 تا 4 اینچ و هوادهی 60 تا 630 متر مکعب بر ساعت دارند. این تجهیزات صنعتی با قدرت موتور از 0.37 تا 20 کیلو وات می‌‏توانند فشار 160 الی 600 میلی‌‏بار در حالت دمش و 110 الی 440 میلی‏‌بار در حالت مکش ایجاد کنند.

(ساید چنل تک فاز استریم)
اس پی سی از دیگر شرکت‌‏های چینی سازنده پمپ، کمپرسور و ساید چنل بلوئر است که بلوئرهایی با قابلیت تولید فشار 65 الی 600 در حالت دمش و 45 الی 440 میلی بار در حالت مکش و همچنین دارای ظرفیت 30 الی 630 متر مکعب بر ساعت به بازار ارئه می‏‌دهد.

(ساید چنل SPC سری SP-HG)
پالما یک شرکت سازنده ساید چنل و پمپ وکیوم است که محصولات خود را به بازارهای جهانی روانه می‏‌کند. ساید چنل بلوئرهای پالما با حداکثر حجم هوادهی 1050 متر مکعب بر ساعت و توان 0.12 تا 18.5 کیلو وات، قابلیت ایجاد فشار در حالت فشار مثبت از 75 تا 850 میلی بار و در حالت وکیوم از 50 میلی بار تا 750 میلی بار را دارند.

(ساید چنل پالما سری PG)

قیمت ساید چنل بلوئر:

اگر در انتخاب ساید چنل بلوئر مناسب هنوز تردید دارید، کارشناسان آتورصنعت آماده هستند به شما پیشنهاد و مشاوره ارائه دهند. جهت خرید ساید چنل، دریافت کاتالوگ و مشاوره با شماره 32004-031 تماس حاصل فرمایید.

عنوانقیمت
قیمت ساید چنل گرینکوجهت دریافت لیست قیمت خرید پمپ آب خانگی با شماره 32004-031 تماس بگیرید.
لیست قیمت ساید چنل بلوئر پالما
قیمت ساید چنل بلوئر استریم
لیست قیمت ساید چنل رونتای
قیمت ساید چنل SPC

نظرات مشتریان

  • محمدرضا حسینی

    سلام
    آیا ساید چنل گرینکو تقلبی هم توی بازار هست؟ یک نمونه 4 اسب از بازار تهیه کردیم اما کیفیت سابق را ندارد. آیا شما راهی برای پیدا کردن اورجینال از تقلبی دارید؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *