طرح فروش «تیر و تخفیف» مخصوص همکاران آتور کلاب آغاز شد. جهت اطلاعات بیشتر  با 03132004 تماس بگیرید

Search
Close this search box.
ویرایش محتوا
Search
Close this search box.
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

تا آغاز طرح تیر و تخفیف ویژه آتور کلاب

گیربکس هلیکال (شافت مستقیم) - helical-gearbox
گیربکس هلیکال (شافت مستقیم) - helical-gearbox

گیربکس هلیکال (شافت مستقیم)

برندها

ویژگی ها

 • ساخت کشور: آلمان
 • توان موتور: 0.12 – 160 کیلووات
 • جنس بدنه: چدن به غیر از مدل های R27 , R17 , R07 (آلومینیوم)

ویژگی ها

 • ساخت کشور: ترکیه
 • توان موتور: 0.12 – 160 کیلووات
 • جنس بدنه: چدن

ویژگی ها

 • ساخت کشور: ایتالیا
 • توان موتور: 0.09 تا 45 کیلو وات
 • جنس بدنه: چدن – چدن خاکستری

ویژگی ها

 • ساخت کشور: ایران
 • توان موتور: از 0.33 تا 10 اسب بخار
 • جنس بدنه: چدن
 • موارد کاربرد: جهت بالابرها ، آسیاب ها ، نوار نقاله ها ، دریچه ی سدها ، صنایع فولاد ، نفت ، گاز ، پتروشیمی و …

ویژگی ها

 • ساخت کشور: آلمان
 • توان موتور: تا 75 کیلو وات
 • جنس بدنه: چدن خاکستری
 • موارد کاربرد: بالابرها ، همزن ها ، وینچ ها و کوره ها ، رولینگ فولاد ، نوار نقاله ها ، صنایع کاشی و سرامیک و …

ویژگی ها

 • ساخت کشور: ایتالیا
 • توان موتور: 0.08 – 213 کیلووات
 • جنس بدنه: چدن 
 • موارد کاربرد: بالابرها ، همزن ها ، وینچ ها و کوره ها ، رولینگ فولاد ، نوار نقاله ها ، صنایع کاشی و سرامیک و …

ویژگی ها

 • ساخت کشور: ایتالیا
 • توان موتور: 0.12 تا 15 اسب بخار
 • جنس بدنه: فولاد
 • موارد کاربرد: در بالابر ها ، همزن ها ، وینچ ها و کوره ها ، رولینگ فولاد ،‌ نوار نقاله ها ، صنایع کاشی و سرامیک و …

ویژگی ها

 • ساخت کشور: ایران
 • توان موتور: از 0.25 تا 30 کیلو وات
 • جنس بدنه: چدن
 • موارد کاربرد: بالابرها ، همزن ها ، وینچ ها و کوره ها ، رولینگ فولاد ، نوار نقاله ها ، صنایع کاشی و سرامیک و …

ویژگی ها

 • ساخت کشور: ایتالیا
 • توان موتور: تا 210 کیلووات
 • جنس بدنه: چدن خاکستری – آلومینیوم 
 • موارد کاربرد: بالابرها ، همزن ها ، وینچ ها و کوره ها ، رولینگ فولاد ، نوار نقاله ها ، صنایع کاشی و سرامیک و …

گیربکس هلیکال

گیربکس هلیکال (شافت مستقیم) چیست؟

گیربکس هلیکال یا شافت مستقیم در مقیاس کوچک و بزرگ معمولا برای افزایش گشتاور و انتقال توان بین دو محور مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاربرد گسترده ‏ای در صنعت دارد. این تجهیز صنعتی نام خود را به دلیل چرخدنده‌‏های هلیکالی و مورب خود گرفته است. میزان سطح تماس بین چرخ دنده‌های این گیربکس، سبب افزایش مقاومت در برابر تنش و کارکرد نرم و با سر و صدای پایین می‌شود.

اساس کار این گیربکس‌ها یک زوج چرخدنده هلیکال با زاویه برابر و خلاف جهت یکدیگر است که یکی از آنها به عنوان محرک و دیگری به عنوان متحرک ایفای نقش می‌کنند و اساس تبدیل سرعت به گشتاور، حرکت آنها نسبت به یکدیگر است.

گیربکس هلیکال با راندمان بالا و در دامنه‌‏ی وسیعی از نسبت تبدیل (نسبت دور در ورودی و خروجی گیربکس) ساخته می‌شود و برای انتقال قدرت در صنایع مختلفی از قبیل صنایع فولاد، چاپ، نساجی و … کاربرد دارد. این تجهیزات با توجه به نسبت تبدیل از مراحل مختلف تشکیل می‌شوند و به صورت تک استیج (یک مرحله) و دو یا سه استیج در بازار موجود هستند.

گیربکس شافت مستقیم

(نمای برش خورده ‏ای از یک گیربکس هلیکال)

اجزاء گیربکس هلیکال:

گیربکس هلیکال یک سیستم انتقال قدرت شامل مجموعه‏ ای از چرخدنده ‏های هلیکال یا مارپیچ است که به صورت دوتایی با هم در تماسند. هر کدام از زوج‏ چرخدنده‏‌ها یک مرحله از تبدیل دور به گشتاور را به صورت مستقل ولی پیوسته با هم انجام می‌دهند تا گشتاور خروجی مطلوب حاصل گردد. این چرخدنده‏‌ها دارای دندانه‏‌هایی با زاویه خاص (بیشتر بین 15 تا 30 درجه) نسبت به محور هستند و به همین دلیل تماس بین دو چرخدنده به یک دندانه محدود نمی‌شود و باعث می‌شود چرخدنده بتواند بار بیشتری را تحمل کند.

به عبارت دیگر در حین کار، زمانی که دو تا از دندانه ‌ها شروع به درگیری می‌کنند، تماس به تدریج از یک بخش از دندانه شروع می‌شود و با حفظ تماس، درگیری دو چرخدنده کامل می‌شود. این پیکربندی به دلیل تقسیم بار بین دندانه‌ها، به چرخدنده‌‏های هلیکال اجازه می‌دهد تا آرام‌تر و نرم‌تر از چرخ دنده‏‌های ساده کار کنند.

این چرخدنده‏‌ها معمولا از جنس فولاد آلیاژی هستند و با فرآیند دنده‏ زنی با دستگاه‌ها تولید می‌شوند. ابزار برشی مورد استفاده در این فرآیند ماشین‌کاری در واقع استوانه ‌ای با دندانه‌‌های برشی هندسه‌‏ای خاص است که حذف براده از روی متریال خام را ممکن و دندانه ایجاد می‌کند.

چرخدنده هلیکال

(چرخدنده‏ های هلیکال در تماس با هم)

چرخدنده‌های هلیکال به دلیل مورب بودن دندانه‌‏ها، بار محوری ایجاد می‌کنند و به همین دلیل استفاده از یاتاقان‌های غلطشی یا همان برینگ‌ها بر روی شافت برای مهار این نیرو‏ها الزامی است. یکی دیگر از اجزا گیربکس شافت مستقیم آب‏ بندها هستند که از نشت روغن به بیرون و نفوذ ذرات و گرد و خاک به داخل گیربکس جلوگیری می‌کنند.

چرخدنده‌ها، شفت ورودی و خروجی، آب‏ بندها، خارها، واشرها و … را پوسته گیربکس در برمی‌گیرد و معمولا از جنس آلومینیم یا چدن است. محرک مجموعه گیربکس می‌تواند الکتروموتور، سروو موتور یا هیدروموتور باشد و شافت ورودی مجموعه با این تجهیزات کوپل ‏می‌شود.

اجزا گیربکس شافت مستقیم

(اجزا مجموعه گیربکس هلیکال)

کاربرد گیربکس شافت مستقیم:

گیربکس شافت مستقیم برای انتقال توان و افزایش گشتاور به کار می‌رود و بعد از گیربکس خورشیدی دارای بیشترین راندمان در بین گیربکس‌های صنعتی است. این تجهیزات صنعتی یکی از پرکاربردترین تجهیزات مورد استفاده در صنعت هستند و در صنایع فولاد، چاپ، صنایع غذایی، معادن، کشاورزی، کودسازی، صنایع نفت و پتروشیمی، آب و فاضلاب، نساجی، بسته‏‌بندی، صنایع کاشی و سرامیک، صنعت سیمان، بندرها و … استفاده می‌شوند.

علاوه بر صنایع ذکر شده، این گیربکس صنعتی در نورد، نوار نقاله ‏‏ها، اکسترودرها، سنگ‏‌شکن‌ها، میکسرها و آسیاب‌های صنعتی، کمپرسورها و دمنده‏‌ها، بالابرها و جرثقیل‌های سقفی، وینچ‌ها و کوره‏ ها، دریچه سدها، تابلوهای تبلیغاتی و … کاربرد دارد.

بیشتر بخوانید: انواع گیربکس حلزونی

گیربکس شافت مستقیم پایه دار sew

 (گیربکس شافت مستقیم پایه دار ساخت شرکت SEW سری R)

معایب و مزایا:

گیربکس‌ هلیکال به دلیل درگیری تدریجی دندانه‏‌ها عملکرد نرم‌تری را نسبت به چرخدنده‌های ساده ارائه می‌دهد و در جایی که کارکرد بدون نویز مورد نیاز است، گیربکس شافت مستقیم انتخاب بهتری نسبت به گیربکس‌های دارای چرخدنده ساده هستند. این مجموعه گیربکس‌‏ها می‌توانند بار بیشتری را نسبت به گیربکس‌های ساده تحمل کنند و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به آنها دارند و برای طیف وسیعی از نسبت تبدیل‌ها ساخته می‌شوند.

در چرخدنده‌های این گیربکس توزیع بار بین دندانه‏‌های متعدد اتفاق می‌افتد و این امر ساییدگی دندانه‌ها را کاهش می‌دهد و عملکرد با دوام‌تر و استحکام بالاتر را تضمین می‌کند. این چرخدنده‌‏ها پتانسیل بیشتری برای انتقال نیرو بین دو محور موازی با عرض و مدول مشابه نسبت به چرخدند‏ه ‏های ساده دارند.

زاویه مارپیچ در چرخدنده ‏های گیربکس هلیکال سبب ایجاد نیروی محوری می‌شود و اصطکاک لغزشی بین دندانه‏ ها را افزایش می‌دهد و همین امر سبب می‌شود این گیربکس‌ها راندمان کمتری نسبت به نوع ساده داشته باشند.

در کاربردهایی که فضا محدود است یا وزن کم مهم است، استفاده از چرخدنده‏ های ساده پیشنهاد می‌شود؛ چون الزامات برای برینگ‌هایی که باید نیروی محوری ایجاد شده به وسیله چرخدنده‏ های هلیکال را تحمل کنند، کاهش می یابد و همچنین از لحاظ اقتصادی صرفه جویی می‌شود؛ چون علاوه بر هزینه برینگ‌ها، هزینه ساخت یا خرید گیربکس‌های ساده کمتر از گیربکس‌های هلیکال است.

نحوه انتخاب گیربکس هلیکال:

هنگام انتخاب یک گیربکس هلیکال  باید به مشخصات فنی مانند گشتاور، نسبت تبدیل دور و فضا و حجم مورد نیاز برای نصب گیربکس توجه شود. هر چه فضا محدودتر باشد، باید گیربکس کوچکتری به کار گرفته شود. محیط کاری گیربکس باید از نظر گرد و خاک و رطوبت بررسی شود و گیربکس با درجه حفاظت مناسب تهیه شود.

گیربکس شافت مستقیم در انواع پایه‌‏دار برای نصب در حالت دیواری یا افقی، فلنج‏دار برای کوپلینگ با موتور الکتریکی و ترکیب پایه و فلنج‏دار موجود هستند. نوع ترکیبی این گیربکس‌ها به دلیل قابلیت کار در حالت عمودی و افقی کاربرد بیشتری در صنایع دارد.

بیشتر بخوانید: کاربرد گیربکس سیاره

گیربکس فلنج دار ایلماز

(گیربکس شافت مستقیم فلنج دار ساخت شرکت YILMAZ سری NR)

تعمیر و نگهداری گیربکس شافت مستقیم:

نکاتی که برای نگهداری و تعمیر گیربکس‌های شافت مستقیم باید در نظر گرفت عبارتند از:

 • روانکاری مهمترین عاملی است که کارکرد سالم یک گیربکس را تضمین می‌کند. چرخدنده‏ ها و بلبرینگ‌ها برای جلوگیری از سایش و عملکرد مناسب در این تجهیز صنعتی نیاز به روانکاری منظم دارند. روانکاری علاوه بر جلوگیری از سایش و اصطکاک بین قسمت‌های تماسی با ایجاد یک فیلم یا لایه روی سطوح، نقش خنک کننده و عامل انتقال گرما را ایفا می‌کند و باعث کاهش سر و صدا و ارتعاشات نیز می‌شود.
 • گیربکس هلیکال باید با دیگر تجهیزات مانند الکتروموتور تراز باشد و برای این کار باید از کوپلینگ مناسب استفاده کرد.
 • نشت روغن ممکن است در صورت خرابی واشرها و مکانیکال سیل‌ها اتفاق بیفتد. بنابراین این گیربکس‌ها از نظر نشت روغن باید به صورت دوره‏‌ای بررسی شوند.
 • گیربکس‌ها حین کارکردن دچار کثیفی از عواملی مانند خاک و گرد و غبار می‌شوند. برای کارکرد بهتر گیربکس شافت مستقیم باید به طور مرتب تمیز شود.
 • افزایش ارتعاشات و سر و صدا در گیربکس ممکن است نشان از خرابی گیربکس داشته باشد، پس در حین کار اگر گیربکس دچار ارتعاشات بیش از حد شد یا سر و صدای آن بیش از حد معمول بود، باید به آن دقت شود و در صورت لزوم آنالیز ارتعاشات انجام شود.

برند های معروف تولید کننده:

گیربکس‌های هلیکال یا شافت مستقیم در انواع اندازه‏ ها و با ویژگی‌های متفاوت مانند نسبت تبدیل، نوع محرک و … به وسیله برندهای مختلف ساخته و به بازار عرضه می‌شوند. از مهمترین برندهای سازنده این تجهیزات در بازار ایران می‌توان به موتوواریو (MOTOVARIO)، اس ای دبلیو(SEW)، ایلماز (YILMAZ)، SITI، Bauer، Rossi، و برند ایرانی اصفهان دور متغیر ( شهباز گیربکس پیشرو سپاهان) اشاره کرد.

شرکت MOTOVARIO از سال 1956 میلادی در ایتالیا فعالیت خود را آغاز کرد. گیربکس‌ هلیکال یکی از انواع محصولات این کمپانی است و در دامنه وسیعی از نسبتهای تبدیل با کیفیت و قیمت مناسب برای کاربرد در صنعت ساخته می‌شود.

گیربکس هلیکال موتوواریو

(نمونه ای از گیربکس شافت مستقیم موتوواریو)

گیربکس‌های هلیکال Bonfiglioli محصول شرکتی ایتالیایی با همین نام است. این شرکت در سال 1965 میلادی تاسیس شد و برای  ورود به بازار آسیا یک کارخانه در هند در سال 1999 میلادی ایجاد کرد و هم اکنون محصولات خود را به بیش از 80 کشور دنیا ارسال می‌کند. گیربکس شافت مستقیم Bonfiglioli با کیفیت بالا برای استفاده در میکسرها، نوارنقاله‌ها و … ارائه می‌شود.

گیربکس شافت مستقیم بونفیگلیولی

(نمونه ای از گیربکس هلیکال Bonfiglioli)

SEW یک کمپانی آلمانی است که در سال 1931 میلادی ایجاد شد و به تولید انواع گیربکس صنعتی اینورتر، سروو می‌پردازد. گیربکس‌های هلیکال SEW در صنایع مختلف از قبیل پتروشیمی، فولاد، سیمان و … کاربرد دارند و کیفیت، استحکام بالا و تنوع محصول از مشخصه‏‌های آنها است.

شرکت ایلماز (YILMAZ) یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گیربکس در ترکیه است که در سال 1963 میلادی تاسیس شد. امروزه ایلماز به یکی از تامین کنندگان پیشرو در حوزه گیربکس و موتور تبدیل گشته است. گیربکس‌های هلیکال ایلماز طبق استانداردهای روز برای کاربردهای صنعتی طراحی و ساخته می‌شوند و در صنایع مختلفی از قبیل پتروشیمی، معادن، کشاورزی و … کاربرد دارند.

بیشتر بخوانید: گیربکس Bevel چیست؟

گیربکس شافت مستقیم ایلماز

(نمونه ای از گیربکس شافت مستقیم ایلماز)

کمپانی Rossi با طراحی و تولید محصولات متنوعی از جمله گیربکس از سال 1953 میلادی پا به عرصه صنعت نهاد. طی شش دهه فعالیت خود با بهره ‏گیری از دانش فنی و رعایت استانداردهای بین‏‌المللی، تلاش نموده تا کالایی با کیفیت ارائه نماید. گیربکس‌های هلیکال Rossi با قابلیت کاربری‌های متفاوت و تعمیر و نگهداری کم در صنایع مختلفی از قبیل صنایع معدنی، صنایع شیمیایی، صنایع فولاد و … به کار می‌روند.

گیربکس هلیکال روسی

(نمونه ای از گیربکس هلیکال Rossi)

گیربکس‌ هلیکال اصفهان دور متغیر (شهباز) از محصولات شرکت اصفهان دور متغیر یا شهباز گیربکس پیشرو سپاهان است که از سال 1360 شمسی شروع به فعالیت نمود و با پشتوانه فنی مناسب به یکی از برترین تولیدکنندگان داخلی گیربکس تبدیل شده است. گیربکس‌های هلیکال این شرکت با دامنه وسیعی از نسبت‌های تبدیل، کارکرد بدون ارتعاش و روان و خدمات پس از فروش مناسب در صنایع مختلفی کاربرد دارند.

قیمت گیربکس هلیکال:

قیمت گیربکس شافت مستقیم بر اساس عواملی از جمله نسبت تبدیل دور، گشتاور، توان موتور و … متفاوت است. قبل از خرید گیربکس هلیکال باید با یک فرد متخصص مشورت بگیرید تا یک انتخاب مناسب داشته باشید. جهت دریافت لیست قیمت، مشاوره با کارشناسان شرکت آتور صنعت و خرید با شماره تلفن 32004-031 تماس حاصل فرمایید.

عنوان قیمت
قیمت گیربکس شافت مستقیم موتوواریو (Motovario) جهت دریافت لیست قیمت با شماره 32004-031 تماس بگیرید.
لیست قیمت گیربکس هلیکال ایلماز (Yilmaz)
قیمت گیربکس هلیکال روسی (Rossi)
لیست قیمت گیربکس شافت مستقیم SEW
قیمت گیربکس هلیکال بونفیلیولی (Bonfiglioli)
لیست قیمت گیربکس شافت مستقیم SITI
قیمت گیربکس هلیکال باور (Bauer)
لیست قیمت گیربکس هلیکال سپاهان دور متغیر
قیمت گیربکس شافت مستقیم اصفهان دور متغیر

نظرات مشتریان

 • ناصراله دادیان

  عالی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *