Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
پمپ لجن کش - sewage-pump
پمپ لجن کش - sewage-pump

پمپ لجن کش

برندها

ویژگی ها

 • ساخت کشور: ایتالیا
 • حداکثر ارتفاع : 14 – 25 – 41 متر
 • جنس بدنه: استیل 304 – استیل 316 – چدن
 • جنس پروانه: استیل 316 – استیل 304 – تکنوپلیمر – چدن

پمپ لجن کش چیست؟

پمپ لجن کش (Sewage Pump) برای انتقال مایعات با اجسام جامد به کار می‌رود و در کاربردهای خانگی، صنعتی و تجاری استفاده می‌شود. پساب خانگی متشکل از مایع با توده‌های جامد نرم است که اکثراً با لوله‌هایی تا قطر 2 اینچ جابجا می‌شود. پمپ لجن کش توانایی انتقال این نوع سیال را دارد و معمولاً مقصد پمپاژ، یک مخزن، چاه یا شبکه فاضلاب است. این پمپ در مدل‌های دستی و خودکار وجود دارد و بیشتر از نوع پمپ‌های گریز از مرکز است که تغییراتی در طراحی آن اعمال شده است.

نحوه کار و انواع پمپ لجن کش:

برای پمپاژ پساب سه نوع پمپ گریز از مرکز، رفت و برگشتی و فشار هوا به کار می‌روند. در این قسمت به معرفی هرکدام از پمپ‌ها و نحوه‌ی کار آن‌ها می‌پردازیم.

1- پمپ گریز از مرکز:

پمپ‌های گریز از مرکز، به دلیل نصب آسان در چاه یا مخزن و توانایی انتقال مواد جامد موجود در پساب، متداول‌ترین نوع پمپ‌های لجن کش هستند. پمپ گریز از مرکز از یک چرخ گردان یا پروانه که داخل یک محفظه‌ی صلب قرار دارد، تشکیل شده است. برای انتقال پساب، پروانه‌ی پمپ باید باز یا نیمه‌باز باشد؛ یعنی باید از یک یا دو طرف توسط صفحات با تلورانس پایین محاصره نشده ‌باشد. همچنین فاصله‌ی بین پره‌های پروانه در این پمپ، بزرگ انتخاب می‌شود تا مواد جامد به‌راحتی از داخل پمپ عبور کرده و باعث انسداد پمپ نشوند.
به دلیل فاصله‌ی زیاد پره‌ها از یکدیگر، پروانه با تعداد پره‌های کم طراحی می‌شود. پمپی که با این مشخصات طراحی می‌شود، پمپ ضد گرفتگی (non-clog pump) نامیده می‌شود. البته پمپ‌هایی که تعداد پره‌ی پایینی دارند، بازده پایین‌تری خواهند داشت. همان‌طور که از شکل زیر مشخص است، ساختمان کلی پمپ لجن کش، مقداری متفاوت از پمپ‌های گریز از مرکز معمولی است.
این پمپ‌ها معمولاً از چدن ساخته می‌شوند اما اگر پساب خاصیت خورندگی داشته باشد، باید از جنس فولاد ضدزنگ ساخته شوند.

2- پمپ‌های رفت و برگشتی:

امروزه به دلایل هزینه‌ی اولیه‌ی بالا، سخت بودن نگهداری، سایش زیاد و شکستن شیرها، تعداد پمپ‌ لجن کش رفت و برگشتی بسیار کمتر از سایر انواع پمپ‌ها است؛ اما در برخی شرایط به دلیل وجود لجن و گل با لزجت بسیار بالا یا حجم بالای پساب، استفاده از این پمپ‌ها اجتناب‌ناپذیر است. پمپ‌های رفت و برگشتی معمولاً دو نوع هستند: رَم پمپ و پمپ پروانه‌ای. در رم پمپ یک پیستون با حرکت روبه‌جلو و عقب، مایع را پمپاژ می‌کند. پمپ دیافراگمی نمونه‌ای از این نوع پمپ‌ها است.
پراستفاده‌ترین نوع پمپ رفت و برگشتی برای پمپاژ پساب، پمپ دیافراگمی است؛ به همین دلیل در این بخش نحوه‌ی عملکرد آن توضیح داده می‌شود. همان‌طور که از شکل زیر مشخص است، یک پیستون به مرکز یک دیافراگم لاستیکی متصل است. انعطاف دیاگرام، حرکت عمودی پیستون را ممکن می‌سازد؛ بنابراین حجم محصورشده‌ی زیر دیافراگم با هر رفت‌وبرگشت پیستون، تغییر می‌کند. هنگام حرکت پیستون به سمت بالا، سیال از شیر ورودی به داخل پمپ مکیده شده و پس‌ازآن، حرکت پیستون باعث بسته شدن شیر ورودی می‌شود.
در این مرحله پیستون به سمت پایین حرکت کرده و باعث رانده شدن سیال به سمت خروجی می‌شود. پمپ دیافراگمی عملکرد ساده‌ و عمری طولانی دارد و نیاز به پر شدن با سیال برای شروع به کار ندارد. اگرچه پس از مدتی، لاستیک دیافراگم ساییده شده و نیاز به تعویض خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین برند های پمپ آب خانگی

در پمپ پروانه‌ای یک روتور چندپره با حرکت عمودی خود باعث پمپاژ پساب در پمپ می‌شود. در این پمپ، مایع توسط پره‌های راهنمای ورودی به داخل پمپ مکیده شده و توسط پره‌های راهنمای خروجی از پمپ خارج می‌شود. این عمل کاملاً مشابه پروانه‌ی محرک کشتی است. پمپ پیچی محوری نمونه‌ای از این نوع پمپ‌ها است.

3- پمپ‌های فشار هوا:

این نوع پمپ که اجکتور پنوماتیکی نیز نامیده می‌شوند، برای انتقال دبی کم پساب به کار می‌رود. شرایط ایده‌آل برای نصب پمپ فشار هوا موارد زیر است:

زمانی که نیاز به انتقال مقدار کمی پساب از زیرزمین یک ساختمان به سطح بالاتر باشد.
زمانی که دبی پایین پسابی که باید منتقل شود، توجیه اقتصادی برای ساخت یک سیستم پمپاژ نداشته و همچنین سیستم پنوماتیکی در ساختمان از قبل وجود داشته باشد.
زمانی که استفاده از یک پمپ گریز از مرکز کوچک باعث انسداد پمپ توسط پساب شود.

اجکتور پنوماتیکی از هوای فشرده‌شده برای انتقال پساب استفاده می‌کند. شکل زیر اجکتور پنوماتیکی شون را نشان می‌دهد که در کاربردهای عملی بیشتر استفاده می‌شود. این پمپ از یک محفظه‌ی چدنی آب‌بندی‌شده و یک جسم دوک شکل با دو پیمانه (پیمانه‌ی بالایی D معکوس و پیمانه‌ی پایینی C) تشکیل شده است. همچنین دو شیر یک‌طرفه در ورودی (V1) و خروجی (V2) تعبیه شده‌اند.

هوای فشرده از شیر ورودی  V3 وارد می‌شود که توسط یک مکانیسم اهرمی با یک وزنه‌ی تعادل کنترل می‌شود. فشار هوای ورودی در حدود 1/5 اتمسفر است و این هوا می‌تواند از خروجی محفظه، از پمپ خارج شود. پساب در اثر گرانش از شیر V1 وارد محفظه شده و به‌آرامی در محفظه به سمت شیر خروجی حرکت می‌کند. در این حالت شیر هوای فشرده بسته است و با بالا آمدن سطح پساب در محفظه، هوا از پمپ خارج می‌شود.
وقتی سطح پساب به لبه‌ی بالایی پیمانه‌ی D می‌رسد، دریچه‌ی خروجی هوا بسته می‌شود. افزایش سطح پساب در محفظه باعث اعمال فشار به سطح بالایی پیمانه‌ی D شده و پیمانه، اهرم را به سمت بالا می‌راند. به دلیل بالا رفتن اهرم، شیر ورودی هوای فشرده به داخل محفظه باز می‌شود.
با ورودی هوای فشرده به داخل محفظه، پساب به سمت خروجی رانده شده و به لوله‌ی خروجی وارد می‌شود. در این مرحله با باز شدن شیر خروجی و ورودی هوای فشرده، شیر ورودی پساب بسته می‌شود. تخلیه‌ی پساب از محفظه تا زمانی که سطح پساب تا نقطه‌ای که پیمانه‌ی پایینی، اهرم را به سمت پایین کشیده و ورودی هوای فشرده را ببندد، ادامه می‌یابد. در این نقطه دوباره پساب وارد محفظه شده و این فرایند تکرار می‌شود.
برای ایجاد جریان خروجی یکنواخت، اجکتورها به‌صورت جفت نصب می‌شوند. در این صورت وقتی‌که یکی از آن‌ها در حال پر شدن است، دیگری در مرحله‌ی تخلیه است. ویژگی برجسته‌ی این نوع پمپ‌ها، کار کردن توسط هوای فشرده‌ی تأمین شده از واحد مرکزی، بدون صدا بودن و از همه مهم‌تر، ضد گرفتگی بودن آن‌ها است. این پمپ‌ها برای هد حدود 6 متر بیشترین صرفه‌ی اقتصادی را دارند. همچنین دبی آن‌ها بین 500 تا 10000 لیتر بر دقیقه است.

مزایا و معایب پمپ لجن کش:

به دلیل تنوع طرح‌های پمپ لجن کش، این پمپ‌ها ویژگی‌های مختلفی دارند. در جدول زیر مزایا و معایب هرکدام از پمپ‌ها بررسی می‌شود.

نوع پمپمزایامعایب
گریز از مرکز
 • نیاز به فضای کمی برای نصب دارد
 • نصب بسیار آسان است
 • مواد جامد در پساب را بدون گرفتگی منتقل می‌کند
 • عملکرد ساده
 • هزینه‌ی کم این پمپ به خاطر فشار بالا آسیب نمی‌بیند
  • دبی جریان را نمی‌توان تنظیم کرد
  • پمپ بدون پر شدن با سیال کار نمی‌کند (خودمکش نیست)
  • مکش محدود
  • هرگونه نشتی هوا در ورودی، بازده را تحت تأثیر قرار می‌دهد
   رفت و برگشتی
   • دبی خروجی ثابت در هدهای مختلف
   • دوام و انعطاف زیاد
   • مناسب برای پمپاژ دبی زیاد با هد ک
   • هزینه‌ی اولیه‌ی بالا
   • نیاز به فضای زیاد برای نصب
   • نگهداری سخت
   • سایش و شکستگی زیاد در شیرها
   • نامناسب برای پمپاژ پساب حاوی مقدار زیاد شن، لجن و …
   فشار هوا
   • کمترین نیاز به نظارت
   • احتمال گرفتگی بسیار کم
   • در شرایطی که دبی پایین وجود دارد، ازنظر اقتصادی بهتر از پمپ‌های دیگر هستند
   • بازده بسیار پایین (در حدود 15 درصد)

   معیار های انتخاب و مشخصات پمپ لجن کش:

   بدون توجه به نوع پمپ لجن کش، مهم‌ترین ویژگی این پمپ، مقاومت در برابر انسداد و گرفتگی و توانایی پمپاژ هرگونه پساب است. دومین معیار مهم، اعتمادپذیری عملکرد، مقاومت در برابر سایش، خوردگی و سایر ایرادات پمپ است. بازده نیز مشخصه‌ی مهمی است اما ازآنجایی‌که این پمپ‌ها سایز کوچکی دارند و توان مصرفی آن‌ها پایین است، انتخاب پمپ با بازده بالا اهمیت کمتری نسبت به سایر کاربردهای پمپ‌ها دارد. در ادامه به بررسی مشخصات مکانیکی و محدوده‌ی آن‌ها برای یک پمپ لجن کش می‌پردازیم.

   بیشتر بخوانید: انواع پمپ کفکش

   (لجن کش دو اینچ 13 متری تک فاز)
   1- دبی جریان موردنیاز: مقدار جریان، وابسته به تعداد کاربر در یک ساختمان است. به‌صورت کلی، مصرف هر فرد را می‌توان 50 گالون در روز در نظر گرفت.
   2- توانایی پمپاژ مواد جامد داخل سیال: به‌طورکلی پمپ باید بتواند اجسام جامد با قطر 2 اینچ را مدیریت کند. البته کشورهای مختلف، استانداردهای متفاوتی در این زمینه دارند.
   3- اندازه‌ی مخزن: معمولاً مقدار جریان، اندازه‌ی مخزن را مشخص می‌کند. مخزنی که با اندازه‌ی مناسبی انتخاب شده است، به پمپ اجازه می‌‌دهد تا هر بار مدت طولانی‌تری روشن شود و تعداد دفعات روشن شدن پمپ کمتر شود. تعداد دفعات مجاز برای روشن شدن پمپ در طی 24 ساعت، توسط سازنده مشخص می‌شود و اندازه‌ی مخزن نیز بر همین اساس انتخاب می‌شود.
   4- سیستم تکی یا دوگانه: یک پمپ برای اکثر کاربردها کفایت می‌کند اما برای کاربردهای تجاری و صنعتی باید از سیستم دوگانه استفاده شود. دو نوع سیستم دوگانه‌ی رایج وجود دارد. اولین نوع، سیستم دوگانه‌ی تناوبی است. در این سیستم هر دو پمپ در یک مکان نصب می‌شوند و هرکدام به‌طریقی فعال شده و پساب را پمپاژ می‌کنند. از مزیت‌های این سیستم می‌توان به طول عمر بیشتر پمپ‌ها و عملکرد قابل‌قبول سیستم در صورت خرابی یکی از پمپ‌ها اشاره کرد.
   بزرگ‌ترین ایراد این طرح، عدم توانایی مدیریت سیستم در صورت وجود جریان زیاد لحظه‌ای است. البته با استفاده از یک کنترلر اضافی، می‌توان برنامه‌ی سیستم را طوری تعریف کرد که در این شرایط هر دو پمپ فعال شوند. سیستم نوع دوم، سیستم پشتیبان است که در این نوع، دو پمپ اصلی و پشتیبان وجود دارند و پمپ پشتیبان تنها در صورتی فعال می‌شود که سیستم اصلی دچار مشکل شده باشد یا دبی ورودی بیشتر از حد مشخصی باشد. در این سیستم، پمپ اصلی بیشتر کار می‌کند و احتمال خرابی آن زیاد است اما این سیستم در مقابل دبی لحظه‌ای زیاد، عملکرد مناسبی دارد.
   اگرچه در اکثر ساختمان‌ها سیستم‌های تک‌گانه نصب می‌شوند، زمانی که نیاز به اعتمادپذیری بالا وجود داشته باشد، باید از سیستم دوگانه استفاده شود. در سیستم دوگانه اگر یکی از پمپ‌ها خراب شود تا زمان تعمیر پمپ معیوب، سیستم کار خواهد کرد.
   5- توان پمپ: با توجه به نمودارهای پمپ، بازده پمپ زمانی بیشینه است که دبی و توان، متناسب با یکدیگر باشند؛ بنابراین استفاده از پمپ با توان بالا توصیه نمی‌شود.
   6- نوع پمپ: اگر به فروشگاه‌های پمپ یا سایت‌های فروش نگاه کنید، سه نوع نام را برای پمپ‌های لجن کش خواهد دید: پمپ لجن کش خردکننده، پمپ فاضلاب خردکننده و پمپ لجن کش پساب. تمام این پمپ‌ها برای انتقال آب فاضلاب طراحی شده‌اند اما تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. اگر پمپ تنها برای انتقال پساب صاف به کار می‌رود، از پمپ لجن کش پساب استفاده می‌شود. این پمپ که به پمپ شناور نیز معروف است، برای انتقال فاضلاب مایع بدون اجسام جامد به کار می‌رود.
   اگر این پمپ از نوع گریز از مرکز باشد، پروانه‌ی آن می‌تواند ذرات جامد کوچک تا قطر ¾ اینچ را مدیریت کند اما ورود اجسام بزرگ‌تر باعث اختلال در عملکرد پمپ خواهد شد. در پمپ‌های خردکننده، اجسام جامد علاوه بر پمپاژ، خرد شده و به سمت لوله‌ی خروجی منتقل می‌شوند.

   بخش های تشکیل دهنده سیستم پمپ لجن کش:

   پمپ لجن کش در داخل محفظه‌ی پلاستیکی یا آهنی قرار دارد که پساب را از دستشویی یا سایر منابع دریافت می‌کند. زمانی که سنسور جریان شناور داخل محفظه نشان می‌دهد که سطح پساب به نقطه‌ی مشخصی رسیده، پمپ شروع به کار کرده و پساب را پمپاژ می‌کند.
   قطعات پمپ لجن کش عبارت‌اند از:
   1- محفظه‌ی پمپ
   2- چشمی‌های بلند کننده: برای باز کردن محفظه و جدا کردن پمپ ساخته شده‌اند. در شکل زیر در وسط محفظه با دو دایره‌ی کوچک نشان داده‌ شده‌اند.
   3- کابل‌های الکتریکی: برای سیستم هشدار پمپ.
   4- جعبه‌ی خاموش‌کننده‌ی الکتریکی
   5- ورودی: یک لوله‌ی 5 اینچی PVC برای اتصال محفظه به منابع پساب ساختمان
   6- تهویه‌ی پمپ: پمپ لجن کش باید به‌طور مستقیم یا از طریق لوله‌ی ورودی و از فاصله‌ی 4 فوتی مخزن، دارای تهویه باشد.
   7- خط ورودی پساب: از طریق این لوله، پساب با نیروی گرانش به داخل مخزن حرکت می‌کند.
   8- لوله‌ی خروجی: لوله‌ی 1 ¼ اینچی نری.
   9- بستر بتنی: 900 پوند بتن برای محافظت از محفظه.
   10- بستر زیرین: 6 فوت شن درشت زیر محفظه.

   نصب پمپ لجن کش:

   دستورالعمل‌های سازنده را برای نصب پمپ لجن کش به‌دقت مطالعه کنید. نحوه‌ی نصب پمپ‌ها تفاوت‌هایی دارند؛ به همین دلیل این منابع باید مطالعه شوند.

   قبل از نصب پمپ، برق را قطع کنید. مدار پمپ باید به‌طور کامل به زمین متصل شود. از سیم ثانویه برای اتصال پمپ به برق استفاده نکنید.
   از بزرگ بودن محفظه‌ی پمپ اطمینان حاصل کنید.
   اگر محل نصب مرطوب باشد، تمام اتصالات الکتریکی را ضدآب کنید.
   از تمیز بودن و عدم وجود گل در ته مخزن، اطمینان حاصل کنید. مخزن را به‌اندازه‌ی کافی عمیق کنید و در صورت نیاز، از شن و بتن استفاده کنید.
   مطمئن باشید که پمپ روی سطح صاف، صلب و در پایین‌ترین نقطه قرار دارد. اگر پمپ در این شرایط قرار نداشت، یک بلوک سیمانی در ته مخزن برای قرارگیری پمپ، درست کنید.
   یک کاور امن برای محفظه درست کنید.
   قطر لوله‌ی تخلیه نباید از قطر خروجی پمپ کوچک‌تر باشد.
   شیر یک‌طرفه باید در خط خروجی نصب شود. در غیر این صورت، پمپ همان پساب را مکرراً پمپاژ خواهد کرد.
   تهویه‌ی شیر یک‌طرفه باید در ارتفاع مناسبی از خروجی نصب شود.
   یک شیر توپی یا دروازه‌ای باید در خروجی پمپ نصب شود تا امکان بازرسی دوره‌ای، جدا کردن و نصب پمپ فراهم شود.
   پس از اقدامات بالا، برق را متصل کرده و عملکرد پمپ را امتحان کنید.

   نگهداری از پمپ لجن کش:

   پمپ لجن کش نیازمند مراقبت مستمر برای انجام بهترین عملکرد است. به همین دلیل اطلاع از نحوه‌ی نگهداری از این پمپ اهمیت زیادی دارد. تعدادی از روندهای پیشگیرانه برای بررسی پمپ وجود دارند که می‌توانند پمپ را در شرایط خوبی نگه دارند. در ادامه به بررسی این روندها می‌پردازیم.

   1- بررسی‌های متداول

   پمپ لجن کش از قطعات زیادی تشکیل شده و تمام این قطعات باید به‌درستی کار کنند تا سیستم به‌صورت مؤثر وظیفه‌ی خود را انجام دهد. به همین دلیل این پمپ باید به‌صورت منظم و مستمر بررسی شود. این کار را می‌توان با پر کردن مخزن پساب یا تغییر محل سنسور شناور انجام داد. در این صورت پمپ باید بتواند مخزن را تخلیه کرده و خاموش شود. در طی این آزمایش، از حرکت آزادانه‌ی سنسور شناور و عملکرد صحیح شیرهای یک‌طرفه اطمینان حاصل کنید. همچنین وجود بوی زننده و غلیظ را بررسی کنید. چنین بویی می‌تواند نشان‌دهنده‌ی عملکرد نادرست پمپ یا نیاز به تمیزکاری باشد.
   نکته‌ی مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد، صدای غیرمعمول پمپ در برخی شرایط است. تمام پمپ‌های لجن کش به دلیل نوع سیال پمپاژ شده، مقداری صدا دارند اما وجود صدای غیرمعمول ازجمله صدای ضربه می‌تواند نشان از وجود مشکل در پمپ باشد.
   پمپ‌های لجن کش قدیمی ممکن است از جنس فلزات ضدزنگ ساخته نشده باشند. به همین دلیل قطعات این نوع پمپ‌ها را بررسی کرده و در صورت نیاز تعویض کنید. واضح‌ترین نشان وجود مشکل در پمپ، وجود آب یا پساب بیش‌ازحد در مخزن است که می‌تواند باعث ایجاد خسارت زیادی شود. به همین دلیل باید به‌سرعت مشکل پمپ برطرف شود.

   2- سرویس سالانه

   سرویس سالانه‌ی پمپ لجن کش اکیداً توصیه می‌شود. برای این سرویس، مخزن را خالی کنید تا هرگونه انسداد را برطرف کنید. همچنین مخزن را کاملاً تمیز کنید. معمولاً زباله‌های زیادی شامل گل، لجن و شن برای تمیزکاری وجود دارند. همچنین لوله‌ی خروجی را برای وجود هرگونه گرفتگی بررسی کنید. سرویس سالانه شامل بررسی برای هرگونه ایراد ممکن در قطعات نیز می‌شود.

   3- تعویض سریع قطعات معیوب

   وجود ایراد در هر سیستمی ممکن است و پمپ لجن کش استثنا نیست. ایراد در قطعات در بررسی‌های متداول مشخص می‌شود. هر مشکلی حتی اگر کوچک باشد باید به‌سرعت پیگیری شود. اگر مشکلات پیش‌آمده بررسی نشوند، ممکن است باعث ایجاد خسارت بیشتر و حتی ازکارافتادن پمپ شوند. لزوماً تنها دلیل تعویض قطعات، وجود ایراد در آن‌ها نیست و برخی از قطعات باید طبق دستورالعمل سازنده، پس از مدتی تعویض گردند. به‌طور مثال اکثراً توصیه می‌شود کلید شناور هر دو سال یک‌بار تعویض گردد.

   4- محصولات شیمیایی غیرقابل تجزیه را پمپاژ نکنید

   پمپ لجن کش برای مدیریت پساب طبیعی طراحی شده و محصولات غیرقابل تجزیه باعث ایجاد مشکل در عملکرد این پمپ می‌شوند. به همین دلیل وسایلی مانند پوشک، دستمال مرطوب، حوله بهداشتی و بانداژ نباید درون پساب وجود داشته باشند؛ بنابراین وجود هرگونه محصولاتی از این قبیل باعث انسداد پمپ و بروز مشکل در کلید شناور و سایر قطعات می‌شوند.
   متوسط استفاده‌ی پمپ لجن کش بین 7 تا 10 سال است و با انجام تمام دستورالعمل‌های ذکرشده، می‌توان بیشترین استفاده را از یک پمپ انتظار داشت. توصیه می‌شود بررسی‌های متداول را خودتان انجام داده و برای سرویس سالانه از یک متخصص کمک بگیرید.

   عیب یابی و تعمیر پمپ لجن کش:

   وقتی پمپ لجن کش شروع به کار می‌کند اما هیچ پسابی پمپاژ نمی‌شود، دو قسمت از سیستم باید بررسی شوند: پمپ و مخزن یا لوله‌کشی. این نکته را به یاد داشته باشید که همیشه هنگام تعمیر پمپ، احتیاط کرده و پمپ را قبل از بررسی، خاموش کنید. اگر اطمینان کامل از توانایی انجام آزمون‌ها را به‌صورت ایمن ندارید، از یک متخصص کمک بگیرید. در ادامه، مشکلات رایج پمپ‌های لجن کش و نحوه‌ی حل آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

   بیشتر بخوانید: دوزینگ پمپ چیست و چگونه کار می کند؟

   1- پمپ لجن کش شروع به کار نمی‌کند

   پمپ به برق متصل نیست یا اتصال آن ضعیف است. اتصالات الکتریکی را ازنظر محکم بودن و خوردگی بررسی کنید. اتصالات زنگ‌زده و کهنه را با اتصالات نو جایگزین کرده و فیوزهای مدار را بررسی کنید تا قطع نشده باشند.
   خرابی کلید کنترل سطح مایع: اتصال برق را قطع کرده و پمپ را جدا کنید. پمپ را به ولتاژ نامی متصل کرده و کلید کنترل را به‌صورت دستی فعال کنید. کلید را تنظیم کرده و در صورت نیاز با کلید نو جایگزین کنید.
   دمای زیاد پساب: مقدار و دمای پساب ورودی را بررسی کرده، مقداری آب سرد به آن اضافه کنید و دوباره پمپ را روشن نمایید. در صورت کار کردن پمپ، پمپ شما مناسب برای دمای زیاد نیست. اگر ممکن است دمای ورودی را کاهش داده و در غیر این صورت، پمپ مناسب دمای بالا تهیه کنید.
   گیرکردن یاتاقان: پمپ را جدا کرده و حرکت پروانه و شفت را بررسی کنید. اگر مشکل از یاتاقان پمپ است، آن را طبق دستورالعمل سازنده روغن‌کاری کرده و پمپ را دوباره امتحان کنید.

   2- پمپ لجن کش کار می‌کند اما جریان کافی را پمپاژ نمی‌کند

   پروانه‌ی مسدود شده یا آسیب‌دیده: صفحه‌ی پمپ را برداشته و شرایط را بررسی کنید. پروانه را تمیز کرده و تمام گرفتگی‌ها را برطرف کنید. وجود زباله در پساب می‌تواند باعث این گرفتگی شود؛ بنابراین برای سالم ماندن پمپ، از انداختن زباله خودداری کنید.
   شل شدن پروانه: پس از قطع برق و باز کردن پمپ، حرکت آزاد پروانه روی شفت را بررسی کنید. در صورت نیاز قطعات آسیب‌دیده را تعویض و پروانه را محکم کنید.
   انسداد در ورودی یا صفحه‌ی پمپ: بررسی کنید چه چیزی راه را مسدود کرده و قسمت‌های لازم را به‌طور کامل تمیز کنید.
   الکتروموتور پیوسته در جهت مخالف کار می‌کند: اتصال به برق را قطع کرده و پمپ را از محل نصب جدا کنید. جهت حرکت پروانه و شفت را بررسی کنید. اگر الکتروموتور تک فاز است، جای اتصال فاز و نول را عوض کنید و اگر سه فاز باشد، با کمک گرفتن از یک تکنسین، جای دو کابل از سه کابل موجود را عوض کنید.
   وجود لجن در ته مخزن: برای کار کردن صحیح پمپ، باید مقدار کمی لجن در ته مخزن وجود داشته باشد. در شرایطی که مقدار لجن بیشتر از حد مجاز باشد، مخزن را تمیز کنید.
   سایز نامناسب پمپ: شرایط و طراحی پمپ را بررسی کنید تا سایز مناسب پمپ را مشخص کنید. مهم‌ترین کمیتی که باید مشخص شود، هد کل دینامیکی است (بر اساس تلفات اصطکاکی، ارتفاع پمپاژ و هد موردنیاز در محل تخلیه). قبل از خرید با سازنده یا متخصص مشورت کرده و پمپ مناسب را جایگزین کنید.

   3- پمپ لجن کش برای زمان کوتاهی کار کرده و متوقف می‌شود

   این مشکل می‌تواند به دلیل اضافه‌بار الکتروموتور یا وجود ایراد در آن باشد. همچنین ولتاژ بالا یا پایین، این مشکل را به وجود می‌آورد.
   سایش پروانه روی بدنه: در این صورت پمپ را جدا کرده و پس از باز کردن، حرکت پروانه را بررسی کنید تا تماسی با سایر سطوح نداشته باشد. در صورت وجود تماس، پمپ را برای تعمیر به مراکز تخصصی آن تحویل دهید.

   4- مشکلات مخزن و لوله‌کشی

   جریان پساب بیش‌ازحد مجاز است: مخزن و سایر لوله‌های ورودی به آن را برای وجود نشتی بررسی کنید.
   لوله‌ی خروجی به دلیل وجود زباله یا یخ زدن مسدود شده است: بررسی‌های لازم را انجام داده و محل موردنظر را به‌طور کامل تمیز کنید.
   قطر کوچک لوله‌ی تخلیه: قطر لوله‌ی خروجی را اندازه گرفته و با قطر توصیه‌شده توسط سازنده بررسی کنید. این قطر، به‌هیچ‌وجه نباید کوچک‌تر از حد مجاز باشد. با توجه به شرایط موجود، پمپ یا لوله‌ی خروجی را تعویض کنید.
   شیر یک‌طرفه‌ی معیوب یا نصب‌شده در جهت مخالف: فلش روی شیر یک‌طرفه را بررسی کرده و در صورت نیاز در جهت مخالف نصب کنید. اگر جهت شیر درست نصب شده، پس از یک‌بار کار کردن پمپ، مخزن را بررسی کنید. اگر آب ته مخزن متلاطم بود، شیر کار نمی‌کند. برای رفع مشکل، شیر را تمیز کرده و دوباره بررسی کنید. شیر یک‌طرفه باید با شروع به کار پمپ باز شود اما ممکن است به دلیل وجود هوا، قفل شده باشد؛ به این دلیل که پمپ هنگام شروع به کار، هوا را به سمت خروجی تخلیه می‌کند. بعضاً منفذ تخلیه‌ی هوای داخل شیر یک‌طرفه مسدود شده و نیاز به تمیز شدن دارد. در صورت حل نشدن این مشکل، باید یک سوراخ یک‌چهارم اینچی در لوله ایجاد کنید.
   هد بسیار زیاد: اگر طول لوله‌ی تخلیه زیاد است، ممکن است تلفات سیال از هد ایجادشده توسط پمپ بیشتر شود. در صورت امکان، مسیر خروجی را صاف‌تر و بدون اتصالات مختلف تنظیم کنید تا تلفات هد سیال کاهش یابد؛ در غیر این صورت، پمپی با توان بیشتر را جایگزین کنید.

   5- پمپ لجن کش به‌طور پیوسته کار می‌کند

   اگر سایز پمپ کوچک انتخاب شده باشد، پمپ مدت طولانی‌تری کار خواهد کرد. در این صورت، طول عمر پمپ کاهش می‌یابد. همچنین وجود ایراد در کلید کنترل سطح مایع می‌تواند باعث ایجاد این مشکل شود.
   هرگونه انسداد در پمپ یا لوله‌های خروجی و ورودی می‌تواند پمپ را روشن نگه دارد. اگر قطر لوله‌ی خروجی نیز کوچک انتخاب شده باشد، پمپ مدت‌زمان بیشتری روشن خواهد ماند.

   6- بوی پساب بیش‌ازحد

   تهویه‌ی نامناسب یا مسدود شده
   آب‌بندی و واشرهای نامناسب: پوشش پمپ و فلنج‌ها را جدا کرده و تمام سطوح را تمیز کنید. واشرها را تعویض کرده و روی اورینگ‌ها مقدار کمی روغن ریخته و دوباره پمپ را مونتاژ کنید.

   7- روشن شدن سیستم هشدار پمپ

   استفاده از پمپ را متوقف کنید. تمام ماشین‌هایی که به پمپ پساب متصل هستند، ازجمله ماشین ظرف‌شویی و لباسشویی را خاموش کنید تا احتمال آسیب را کاهش دهید.
   هشدار سیستم را خاموش کنید. دکمه‌ی خاموش را در جعبه‌ی هشدار پیدا کرده و فشار دهید. این کار باعث قطع صدای سیستم هشدار می‌شود. ممکن است چراغ هشدار تا زمان رفع مشکل باقی بماند.
   مخزن پمپ، درب تانکر و سیستم الکتریکی را بدون دانستن اطلاعات کافی به‌هیچ‌وجه باز نکنید.
   برای یک پمپ اجکتور خانگی و کوچک، مشکل می‌تواند از آب‌گرفتگی یا بالا آمدن سطح آب باشد. اگر آب ورودی به مخزن در مدت‌زمان کوتاه، حجم زیادی داشته باشد و پمپ در حال کار باشد، ممکن است مشکل موقتی بوده و با گذشت زمان کوتاهی بدون نیاز به مداخله برطرف شود. در مقابل اگر پمپ در حال کار باشد و سطح پساب پایین‌تر نرود، پمپ دچار مشکل شده و نیاز به تعمیر دارد.
   کلید شناور پمپ را بررسی کنید. اگر کلید در گل یا لجن گیر کرده باشد، پمپ روشن و خاموش نمی‌شود و کلید باید تمیز شود. در صورت بررسی تمام موارد بالا و باقی ماندن مشکل، با یک تعمیرکار تماس بگیرید.

   عیب یابی و تعمیر پمپ لجن کش:

   در این بخش به روش‌های جایگزین پمپ لجن کش برای مدیریت پساب می‌پردازیم. این روش‌ها شامل تمام سیستم‌هایی است که جایگزین پمپ و مخزن برای انتقال پساب می‌شوند و باید توسط یک متخصص طراحی و ساخته شوند.
   سیستم مدیریت پساب تپه‌ای:
   این طرح می‌تواند برای مناطقی که شرایط خاک امکان استفاده از سیستم‌های متداول را نمی‌دهد و سیستم مدیریت پساب قبلی نتوانسته عملکرد مناسبی داشته باشد، جایگزین مناسبی باشند. در این سیستم، پساب به پمپ منتقل شده و در دوزهای مشخص به داخل تپه‌ای که در آن کانال ایجاد شده، پمپاژ می‌شود. این پساب پس از عبور از لایه‌های خاک و شن، فیلتر شده و در خاک ناپدید می‌شود. این سیستم برخلاف مزایای فراوان، نیاز به فضا و مراقبت زیادی دارد.
   مخزن پساب:
   این مخزن برای دریافت و مدیریت پساب خانگی طراحی و ساخته شده است. اجسام جامد بزرگ در مخزن ته‌نشین می‌شوند و مایعات و ذرات جامد کوچک در مخزن شناور باقی مانده و در زمان مشخص به محل مورد نظر پمپاژ می‌شوند.

   قیمت پمپ لجن کش:

   جهت خرید پمپ لجن کش و مشاوره تخصصی با کارشناسان فروش شرکت آتور صنعت همچنین اطلاع از لیست قیمت با شماره 32004-031 تماس حاصل فرمایید.

   عنوانقیمت
   قیمت پمپ لجن کش پدرولاجهت دریافت لیست قیمت خرید پمپ آب خانگی با شماره 32004-031 تماس بگیرید.
   لیست قیمت پمپ لجن کش لئو
   قیمت پمپ لجن کش لوارا
   لیست قیمت پمپ لجن کش کالپدا
   قیمت پمپ لجن کش پنتاکس
   لیست قیمت پمپ لجن کش توان تک
   قیمت پمپ لجن کش داب
   لیست قیمت پمپ لجن کش نوید سهند
   قیمت پمپ لجن کش ابارا
   لیست قیمت پمپ لجن کش اسپیکو

   نظرات مشتریان

    ارسال دیدگاه

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *